Jak skutecznie rekrutować pracowników?

Kategorie:
Newsletter
Bądź z nami na bieżąco

Nawet 36% pracodawców bywa niezadowolonych z nowo zrekrutowanych pracowników, a 31% jest średnio usatysfakcjonowanych. [1] Jak to jest, że rekrutacje bardzo często kończą się fiaskiem? Niestety, ale wpływa na to nieodpowiednie podejście i brak umiejętności w selekcji kandydatów, prowadzeniu rozmów i wdrażaniu nowych pracowników. Jak więc rekrutować skutecznie, efektywnie i z zadowoleniem dla dwóch stron?

Etapy skutecznej rekrutacji krok po kroku

Wspólnie zwykli ludzie mogą osiągnąć niezwykłe rezultaty – powiedziała Becka Schoettle. Dlatego zgrany i współpracujący team to fundament każdego przedsiębiorstwa. Proces rekrutacji musi więc być spójny, skuteczny i przemyślany, a także obejmować kilka kluczowych etapów, które opisujemy poniżej.

Określenie profilu idealnego kandydata

Zanim rozpoczniesz rekrutację, koniecznie zdefiniuj wymagania wobec potencjalnych kandydatów. Określ, jakie umiejętności, cechy osobowości i doświadczenie powinien mieć wymarzony pracownik. Tworzenie klarownego profilu ułatwia dalszy proces selekcji.

Skuteczne metody rekrutacji

Dobrego pracownika pozyskasz na wiele sposobów: możesz wykorzystać różnorodne źródła, takie jak ogłoszenia na stronach internetowych, serwisy rekrutacyjne w mediach społecznościowych, targi oraz nawiązanie współpracy z agencjami rekrutacyjnymi.

Ocena kompetencji i umiejętności

W trakcie rekrutacji stosuj różne metody diagnostyki kandydatów, takie jak testy wiedzy, rozmowy kwalifikacyjne, case studies oraz symulacje sytuacyjne. Dzięki temu zweryfikujesz nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również umiejętności miękkie, takie jak umiejętność radzenia sobie ze stresem, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole.

Profesjonalna komunikacja

Jeśli zależy Ci na pozyskaniu dobrego pracownika, zadbaj o klarowną komunikację dotyczącą pracy już podczas procesu rekrutacji. Rozmowy prowadzone w sposób profesjonalny, uprzejmy i jasny nie pozostawiają miejsca na niedomówienia i późniejsze zgrzyty.

Zarządzanie relacjami

Pamiętaj, żeby informować kandydatów o poszczególnych etapach rekrutacji i terminach otrzymania informacji zwrotnej. Nawet jeśli dany kandydat nie zostanie zatrudniony, być może zechce wziąć udział w przyszłych rekrutacjach.

Jak rekrutować pracowników efektywniej?

Obecnie kluczową rolę odgrywają badania, które pozwalają precyzyjnie dostosować kandydatów do oczekiwań i potrzeb firmy. Zwłaszcza diagnostyka Talent Hunter i I Speak Your Language to innowacyjne metody, które umożliwiają nie tylko ocenę umiejętności i doświadczenia, ale także skupiają się na dopasowaniu do kultury organizacyjnej i środowiska pracy.

W LHH Recruitment Solutions badania są podstawą dla naszych procesów rekrutacyjnych, dzięki czemu pomagamy firmom wyeliminować błędy w doborze pracowników, ale również przyczyniamy się do zwiększenia efektywności działania zespołów. Współpraca z LHH Recruitment Solutions to zatem gwarancja skutecznej realizacji projektów rekrutacyjnych, bez presji na cele sprzedażowe. Dzięki temu koncentrujemy się na zaspokajaniu rzeczywistych potrzeb organizacji i budowaniu trwałych, wartościowych relacji w środowisku biznesowym.

Co na zakończenie rekrutacji?

Proces rekrutacji w praktyce nie kończy się tylko na zatrudnieniu odpowiedniej osoby. Szalenie ważna okazuje się adaptacja nowego pracownika, czyli proces wdrożenia, onboardingu. Jednym z istotnych aspektów tego etapu jest prezentacja nowego członka zespołu przed resztą pracowników. Bezpośredni przełożony odgrywa tutaj kluczową rolę, a cała procedura powinna być przemyślana i starannie przygotowana. Nowy pracownik musi przejść wszystkie etapy wdrożenia, opanować konkretne zadania i procedury, żeby współpraca przebiegała jak najpłynniej.

W równoległym procesie, nowy pracownik powinien wysłuchać wyjaśnień od swojego bezpośredniego przełożonego, aby zrozumieć zasady, jakimi się kieruje, oczekiwania i standardy pracy. Ten krok pozwala uniknąć niepotrzebnej niepewności i potencjalnych konfliktów. Jeśli wszystko jest przeprowadzone zgodnie z planem, istnieje duża szansa, że nowy pracownik zintegruje się z zespołem, a inwestycje związane z jego zatrudnieniem przyniosą zwrot.

Proces rekrutacyjny z firmą zewnętrzną – dlaczego warto?

Jeśli zależy Ci na płynnej i trafnej rekrutacji, skorzystaj ze wsparcia specjalistów. Eksperci z bogatym doświadczeniem w stosowaniu różnorodnych metod rekrutacji, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, pomogą Ci w osiągnięciu najlepszych rezultatów.

Specjaliści dokładnie weryfikują kandydatów na wolne stanowiska, co umożliwia efektywne pozyskanie rzetelnego, kompetentnego pracownika. Co więcej, wiedzą, jakie pytania zadawać z dziedziny konkretnych umiejętności, doświadczenia oraz innych istotnych obszarów, żeby proces selekcji był jak najskuteczniejszy. Nie tylko zręcznie przeprowadzają rozmowy, ale również bacznie monitorują każdy etap cyklu rekrutacyjnego, zapewniając płynność procesu. I właśnie takie wsparcie zapewnia LHH Recruitment Solutions – bo, jak powiedział John D. Rockefeller, wiemy, że: znalezienie i zatrzymanie najlepszych pracowników jest najbardziej wartościową zdolnością.

[1] https://wartowiedziec.pl/serwis-glowny/styl-zycia/24047-jak-wyglda-rekrutacja-w-polsce-ciekawe-statystyki