Outplacement i restrukturyzacja pracowników

Jak możemy Ci pomóc?
Odezwiemy się w ciągu 1 dnia roboczego

Outplacement LHH

Na czym polega outplacement?

Outplacement to integralna część strategii zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. Jest to program wsparcia i program aktywizacji zawodowej dla zwalnianych pracowników, pozwalający między innymi na etyczne i efektywne przeprowadzenie redukcji etatów.

Nasze usługi outplacementu dedykujemy pracodawcom, którzy chcą zapewnić zwalnianym pracownikom poczucie bezpieczeństwa niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska i stażu pracy. Oferujemy wszechstronną pomoc dla zwolnionych pracowników, poufność i możliwość dołączenia do wspierającej społeczności osób w podobnej sytuacji życiowej, gdy dojdzie do wypowiedzenia.

OUTPLACEMENT – PYTANIA I ODPOWIEDZI

1.

Czym jest outplacement?

Outplacement to usługa wspierająca zwalnianych pracowników. Proces outplacementu przewiduje między innymi pomoc w znalezieniu nowej pracy. Obejmuje też doradztwo zawodowe i szkolenia zawodowe. Outplacement dla pracowników jest integralną częścią zarządzania zasobami ludzkimi, mającą na celu etyczne przeprowadzenie redukcji etatów i wsparcie zwalnianych pracowników w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Definicja outplacementu obejmuje także program aktywizacji zawodowej, który pomaga pracownikom w adaptacji do nowych warunków panujących na rynku pracy.

2.

Jakie korzyści niesie za sobą program outplacementu dla pracowników?

Program outplacementu to wsparcie pracowników w procesie przejścia na nową ścieżkę kariery. Grupowy czy indywidualny, oferuje wsparcie w przygotowaniu CV, poszukiwaniu ofert pracy, oraz w przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych. Tym sposobem zwalniani pracownicy zyskują pewność siebie i szansę na szybkie znalezienie nowego zatrudnienia, co minimalizuje stres związany z utratą pracy. Korzyści z outplacementu obejmują także możliwość budowania marki osobistej i strategii kariery przy wsparciu ekspertów.

3.

Jakie wsparcie oferuje program outplacementowy?

Program outplacementowy oferuje doradztwo zawodowe, szkolenia z umiejętności poszukiwania pracy, a także wsparcie w tworzeniu CV oraz pisaniu listów motywacyjnych. Ostatecznie jednak o tym, na czym polega outplacement decyduje specyfika sytuacji – przede wszystkim potrzeb konkretnego pracownika. Celem jest w każdym razie ułatwienie rozpoczęcia nowego etapu kariery zawodowej. Programy te często zawierają również stworzenie dostępu do sieci kontaktów zawodowych, co zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Dodatkowo outplacement dla pracowników może oferować coaching kariery oraz specjalistyczne wsparcie w zakresie budowania marki osobistej. Pozwala to pracownikom lepiej przygotować się do wyzwań na rynku pracy.

4.

Czy outplacement jest przeznaczony tylko dla pracowników etatowych?

Nie, outplacement jest dostępny zarówno dla pracowników etatowych, jak i tymczasowych oraz kontraktowych. Usługa jest dostosowywana do potrzeb różnych grup zawodowych, co oznacza, że każdy pracownik może skorzystać z wsparcia w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Outplacement indywidualny i grupowy może być oferowany w zależności od specyfiki zwolnień w firmie, co pozwala na elastyczne dostosowanie programu do różnorodnych potrzeb i sytuacji zawodowych.

5.

Jak outplacement wpływa na wizerunek firmy?

Istota outplacementu to wsparcie dla zwalnianych pracowników. Jednak program outplacement warto stosować też dla dobra firmy. Pomaga on w budowaniu pozytywnego wizerunku marki na rynku pracy, pokazując, że pracodawca dba o swoich pracowników nawet w trudnych sytuacjach. Może to przyciągać przyszłych pracowników i klientów, poprzez poprawę reputacji firmy. Warto przeprowadzić outplacement choćby po to, aby przedstawić firmę jako odpowiedzialnego i troskliwego pracodawcę. Outplacement obejmuje także poprawę morale wśród pozostałych pracowników, co prowadzi do wyższej produktywności i lojalności.

6.

Jakie mity dotyczą outplacementu?

Często uważa się, że outplacement jest kosztowny i przeznaczony tylko dla dużych firm. W rzeczywistości istnieją różne rodzaje outplacementu. Oznacza to, że może być dostosowany do budżetu i potrzeb różnych przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Dostępne są rozmaite modele outplacementu, które mogą być elastycznie dopasowane do specyficznych wymagań i możliwości finansowych. Inny powszechny mit to przekonanie, że outplacement jest potrzebny tylko w przypadku zwolnień grupowych. Nie ma wątpliwości, że może być równie skuteczny przy zwolnieniach pojedynczych pracowników, dając im indywidulane wsparcie. Kolejny mit to przekonanie, że outplacement ogranicza się tylko do wsparcia w pisaniu CV i listów motywacyjnych, podczas gdy w rzeczywistości obejmuje kompleksowe doradztwo zawodowe oraz coaching kariery.

7.

Dlaczego firmy decydują się oferować outplacement?

Firmy oferują wsparcie dla zwalnianych pracowników, aby zminimalizować negatywne skutki zwolnień, zachować dobre relacje z byłymi pracownikami i utrzymać pozytywny wizerunek na rynku pracy. Jest to także wyraz odpowiedzialności społecznej. Przedsiębiorstwa poprzez wsparcie w ramach outplacementu indywidualnego i grupowego pokazują, że dbają o dobro swoich pracowników nawet w trudnych czasach. Przeprowadzenie outplacementu pomaga również w zarządzaniu ryzykiem prawnym i społecznym związanym ze zwolnieniami.

8.

Jak outplacement wpływa na przyszłe rekrutacje?

Pracodawcy, którzy oferują tak zwany outplacement support, są postrzegani jako odpowiedzialni i dbający o pracowników, co może przyciągać lepszych kandydatów w przyszłości. Pomaga to budować pozytywną markę pracodawcy, a to jest kluczowe na konkurencyjnym rynku pracy. Korzyści dla pracodawcy obejmują również zmniejszenie kosztów rekrutacji dzięki lepszej reputacji i większej atrakcyjności firmy jako pracodawcy. Ponadto firmy oferujące outplacement często zyskują większe zaangażowanie i lojalność od obecnych pracowników, co pozytywnie wpływa na atmosferę i kulturę organizacyjną.

9.

Czy outplacement może pomóc w przejściu na emeryturę?

Tak, program outplacementowy może również wspierać pracowników w planowaniu przejścia na emeryturę, oferując doradztwo i szkolenia w zakresie zarządzania finansami i planowania przyszłości. Pomaga to pracownikom przygotować się do nowego etapu życia, zapewniając im wsparcie w zakresie zarówno zawodowym, jak i osobistym. Outplacement indywidualny może być dostosowany do specyficznych potrzeb osób przechodzących na emeryturę.

10.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wdrażaniu programu outplacementu?

Częste błędy to brak indywidualnego podejścia do pracowników, niewłaściwe komunikowanie programu oraz brak wsparcia po zakończeniu programu. Ważne jest, aby program był dobrze zaplanowany i dostosowany do potrzeb uczestników, a także aby zapewniać pracownikom ciągłe, nieprzerwane wsparcie. Niewłaściwa implementacja outplacementu może prowadzić do niskiej skuteczności i niezadowolenia zarówno pracowników, jak i pracodawców.

11.

Czy outplacement jest dostępny dla pracowników tymczasowych i kontraktowych?

Tak, outplacement jest dostępny także dla pracowników tymczasowych i kontraktowych. Oferujemy różne formy outplacementu, dostosowując działania do specyfiki różnych form zatrudnienia. Zapewniamy w ten sposób wsparcie adekwatne do indywidualnych potrzeb. Wsparcie dla pracowników tymczasowych i kontraktowych może obejmować różne formy pomocy, takie jak doradztwo zawodowe czy kursy.

12.

Jakie elementy powinien zawierać skuteczny program outplacementowy?

Skuteczny program outplacementowy zawiera doradztwo zawodowe, szkolenia z umiejętności poszukiwania pracy, pomoc w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych oraz udzielenie dostępu do sieci kontaktów zawodowych. Dodatkowo outplacement dla pracowników powinien oferować indywidualne podejście do każdego uczestnika, dostosowane do jego specyficznych potrzeb i sytuacji zawodowej. Program outplacementowy może także zawierać takie elementy, jak coaching kariery, pomoc w budowaniu marki osobistej oraz wsparcie w nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi pracodawcami.

13.

Czy firmy powinny oferować gotówkę zamiast outplacementu?

Gotówka nie zastępuje wsparcia, jakie oferuje program outplacementowy. Outplacement dla pracowników to dostarczenie im narzędzi do odnalezienia się na rynku i znalezienia nowej pracy, co w perspektywie długoterminowej jest zdeycdowanie bardziej wartościowe niż gotówka. Oferowanie pieniędzy zamiast outplacementu nie zapewnia pracownikom niezbędnych umiejętności i wsparcia eksperckiego, które są niezbędne w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Dodatkowo outplacement wspiera budowanie relacji i zaufania między pracownikami a pracodawcą, co nie jest osiągalne poprzez samą rekompensatę finansową. Nie zmienia to oczywiście faktu, że zwalnianemu pracownikowi przysługuje odprawa, którą bezwzględnie należy wypłacić w całości i bez opóźnień.

14.

Jak outplacement pomaga w utrzymaniu atmosfery w organizacji?

Outplacement pomaga złagodzić napięcia i stres związany ze zwolnieniami, pokazując pracownikom, że firma dba o ich przyszłość. Może to pomóc w utrzymaniu morale i zaangażowania pozostałych pracowników, co jest kluczowe dla utrzymania produktywności i pozytywnej atmosfery w organizacji. Działania outplacementowe mogą również poprawić relacje między pracownikami a pracodawcą, przyczyniając się do bardziej harmonijnej pracy zespołowej.

15.

Czy program outplacementowy może być innowacyjny?

Tak, program outplacementowy może wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak platformy online, webinary, oraz aplikacje mobilne, aby zapewnić bardziej efektywne wsparcie i dostęp do zasobów. Innowacyjne programy mogą również obejmować wirtualne doradztwo zawodowe, e-learning oraz interaktywne warsztaty, co zwiększa ich dostępność i skuteczność. Outplacement w praktyce może być dostosowany do najnowszych trendów i potrzeb rynku pracy, co czyni go bardziej efektywnym i przyjaznym dla uczestników.

16.

Jakie są różnice w outplacemencie dla różnych grup zawodowych?

Outplacement dla różnych grup zawodowych różni się rodzajem i zakresem wsparcia. Na przykład pracownicy wyższego szczebla potrzebują bardziej zaawansowanego doradztwa kariery, podczas gdy pracownicy produkcyjni wykazują większe zapotrzebowanie na praktyczne szkolenia zawodowe. Różne grupy zawodowe mogą także potrzebować specyficznych form wsparcia, takich jak coaching kariery dla menedżerów czy techniczne szkolenia dla pracowników produkcji. Istotne jest, aby programy były dostosowane do specyficznych wymagań zawodowych i poziomu doświadczenia uczestników.

17.

Jakie są kluczowe wskaźniki sukcesu programu outplacementowego?

Wskaźniki sukcesu obejmują czas potrzebny na znalezienie nowej pracy przez uczestników, poziom satysfakcji z programu, oraz pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Inne ważne wskaźniki to liczba uczestników, którzy uzyskali zatrudnienie, oraz jakość nowo zdobytych stanowisk pracy. Ponadto skuteczny program outplacementowy to taki, który zwiększył morale i zaangażowanie pracowników, którzy zostali w firmie. Regularne monitorowanie i ewaluacja tych wskaźników umożliwiają ciągłe doskonalenie programu i dostosowywanie go do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Wykwalifikowani dostawcy outplacementu, tacy jak my, wiedzą doskonale, jak dokonywać prawidłowej ewaluacji efektów i wyciągać z niej słuszne wnioski.

18.

Czy outplacement może być częścią Programów Dobrowolnych Odejść (PDO)?

Tak, outplacement może być częścią PDO, wspierając pracowników decydujących się na dobrowolne odejście z firmy i pomagając im w płynnym przejściu na nową ścieżkę kariery. Programy Dobrowolnych Odejść często łączą korzyści finansowe ze wsparciem outplacementowym, co zwiększa ich atrakcyjność dla pracowników. Outplacement assistance w ramach PDO może obejmować zarówno wsparcie indywidualne, jak i grupowe.

19.

Jakie są długoterminowe korzyści z outplacementu dla pracodawcy?

Długoterminowe korzyści z outplacementu obejmują lepsze relacje z byłymi pracownikami, pozytywny wizerunek firmy, oraz zwiększoną lojalność i zaangażowanie obecnych pracowników. Outplacement pomaga również zmniejszyć ryzyko prawne związane ze zwolnieniami oraz poprawia atmosferę w organizacji, co może prowadzić do wyższej produktywności i niższej rotacji pracowników. Profesjonalne wsparcie oferowane w ramach outplacementu przyczynia się do lepszej kondycji psychicznej pracowników i bardziej efektywnego zarządzania zmianami w firmie.

Czym jest outplacement indywidualny i grupowy?

Outplacement indywidualny to forma wsparcia świadczona dla pojedynczych pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy. Skupia się na dostosowaniu formy pomocy do konkretnej osoby i sprawia, że autoprezentacja (także podczas budowania wizerunku w mediach społecznościowych), przygotowanie CV, szukanie ofert pracy czy rozmowy kwalifikacyjne stają się efektywniejsze, prostsze i mniej stresujące.

Outplacement grupowy natomiast jest skierowany do większej liczby zwalnianych pracowników. Obejmuje programy szkoleniowe, doradcze i wsparcie, które dotyczą jednocześnie wielu pracowników na przykład w trakcie jednego procesu restrukturyzacji. Ten rodzaj outplacementu w ramach łagodnych zwolnień grupowych ma ogromną zaletę – daje poczucie wsparcia osób w podobnej sytuacji, a uczestnicy mogą dodatkowo dzielić się doświadczeniami, pomysłami i strategiami dotyczącymi poszukiwania nowej pracy.

Outplacement w LHH Polska

  • Wsparcie i doradztwo zawodowe dla pracowników

Pomagamy pracownikom, którzy muszą opuścić Twoją organizację, oferując indywidualnie dostosowane programy pomocy. Nasze usługi obejmują między innymi doradztwo zawodowe, pomoc w poszukiwaniu pracy, promocji zatrudnienia, napisaniu listu motywacyjnego, a także szkolenia z zakresu umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Celem jest umożliwienie pracownikom płynnego przejścia do nowego etapu w swojej karierze i wzmocnienie swojej pozycji w stosunku do innych kandydatów.

  • Zarządzanie zmianami

Oferujemy wsparcie w planowaniu i implementacji procesów zmian w firmie. Outplacement w LHH Polska obejmuje też doradztwo strategiczne, komunikację wewnętrzną, szkolenia dla menedżerów i wsparcie w zarządzaniu stresem i konfliktami w zespole.

  • Budowanie wizerunku pracodawcy

Outplacement pomaga w budowie pozytywnego wizerunku firmy na rynku pracy i pozwala zrealizować założenia łagodnych zwolnień. Pracodawcy, którzy decydują się na taką usługę, pokazują, że zależy im na swoich pracownikach, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego czy też trudnej sytuacji biznesowej ich organizacji.

Nasz outplacement to nie tylko program aktywizacji zawodowej, ale też pomoc w utrzymaniu dobrych relacji zarówno z pracownikami, jak i zewnętrznymi partnerami. Pokazujemy, jak wykorzystać outplacement efektywnie i skutecznie, żeby odzyskanie reintegracji zawodowej było jak najprostsze.

Dlaczego warto zdecydować się na outplacement?

Outplacement w LHH Polska to usługa, dzięki której firmy mają szansę na utrzymanie dobrej opinii, nawet w obliczu grupowych łagodnych zwolnień.

Uważamy, że każda zmiana, nawet najtrudniejsza, może być szansą na rozwój, nowe możliwości oraz budowanie relacji zawodowych. Tym samym, jesteśmy przekonani, że odpowiednie zarządzanie zmianami w firmie to kwestia odpowiedzialności społecznej i klucz do długoterminowego sukcesu przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług outplacementu.

Outplacement jako narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi

Firmy coraz częściej zastanawiają się, jak zapewnić kompleksowe wsparcie dla tych, którzy stają przed niespodziewaną koniecznością znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Nasz outplacement to pomoc w poszukiwaniu nowej pracy obejmujący również doradztwo w zakresie założenia własnej działalności gospodarczej, a także wsparcie w podjęciu świadomej decyzji o przejściu na emeryturę.

Zwolnienie z pracy to moment, który wywołuje wiele emocji. Nasze badania pokazują, że zwalnianym pracownikom początkowo trudno poradzić sobie w obliczu rozwiązania stosunku pracy. Najczęściej odczuwają rozczarowanie, złość, frustrację oraz żal.

Outplacement może skutecznie zmienić nastawienie zwalnianych pracowników do byłego pracodawcy. Stwarzamy przestrzeń, aby obie strony rozstały się w możliwie przyjaznej atmosferze.

Outplacement — nie tylko pomoc w znalezieniu nowej pracy

Obecna niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że niejedno przedsiębiorstwo ponosi wysokie koszty zwolnień – zarówno biznesowe, jak i wizerunkowe. Outplacement grupowy skutecznie pomaga w zarządzaniu tym procesem, poprawiając atmosferę w firmie oraz utrzymując lojalność pracowników, którym towarzyszą uzasadnione obawy o swoją pozycję.

Usługa outplacementu dłuższej perspektywie pozwala na znaczne oszczędności. System zarządzania zasobami ludzkimi nie tylko usprawnia procesy, ale pozwala też na efektywną kontrolę nad wydatkami w firmie. Odpowiedzialność społeczna, etyczność, empatia i wychodzenie naprzeciw pracownikom przekładają się bowiem na długoterminowe korzyści dla przedsiębiorstwa.

„Czy moja firma potrzebuje outplacementu dla pracowników?”

W trakcie rozmów z przedstawicielami HR dużych firm często słyszymy zdanie: „zatrudniamy, nie zwalniamy”, co sugeruje, że nie widzą potrzeby inwestowania w outplacement.

Mamy ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji programów outplacementowych. Przekonaliśmy się już niejednokrotnie, że utrata zatrudnienia jest niezwykle traumatycznym wydarzeniem w życiu pracownika. Dotyczy to nie tylko stresu związanego z koniecznością szukania nowej pracy, ale też towarzyszące temu poczucie niesprawiedliwości.

Gdy pracownik dobrowolnie zmienia pracę, sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ jest to jego indywidualna decyzja. Ma nie tylko więcej czasu na znalezienie nowego zatrudnienia, ale też większy komfort psychiczny. W sytuacji, gdy zwolnienie wynika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, często pojawia się u niego poczucie zagubienia i żal.

Po rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę kandydaci zmagają się z dużymi trudnościami w znalezieniu nowej pracy – jest to aspekt psychologiczny. Dotyczy to zarówno umawiania rozmów kwalifikacyjnych, jak i pozytywnego przechodzenia przez cały proces. Rekruterzy nazywają takich kandydatów „emocjonalnie tkwiącymi w poprzedniej firmie”, co oznacza, że ich zdaniem nie są gotowi do podjęcia nowego zatrudnienia. To wszystko może sprawiać, że trudno im odnaleźć się na rynku pracy, tracą wiarę w siebie i swoje możliwości. Program outplacement może pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości i realizować dalsze plany związane z zawodową ścieżką.

Czy rzeczywiście mamy rynek pracownika?

Pojęcie „rynku pracownika” często okazuje się frustrujące dla osób szukających pracy, zwłaszcza gdy słyszą, że każdy znajduje nowe zatrudnienie w 2 tygodnie. Choć faktem jest, że liczba ofert wzrosła, to warto pamiętać, że dotyczy to wyłącznie określonych branż i regionów.

Sytuacja jest jeszcze trudniejsza w przypadku pracowników niepełnosprawnych, którzy mają ograniczone możliwości na rynku pracy. Jednak nie tylko oni napotykają się z przeszkodami w postaci braku odpowiednich ofert. Nasze dane pokazują, że średni czas poszukiwania pracy na stanowiskach menadżerskich wynosi ponad 6 miesięcy i dotyczy to ponad 50% pracowników wyższego szczebla.

Rynek pracy jest bowiem złożonym systemem, w związku z czym zapotrzebowanie na program outplacementowy stale rośnie. Usługa pomaga przeprowadzić zwolnienia monitorowane na najwyższym poziomie, niosąc wsparcie dla firmy i całej jej załogi – to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości.

Outplacement dostosowany do potrzeb pracownika i pracodawcy

W przypadku zwolnienia monitorowanego pracownik nie musi się martwić o zmieniające się uwarunkowania polityczno-gospodarcze. To doskonałe zabezpieczenie dla przyszłości firmy, ponieważ jak pokazały ostatnie lata, sytuacja na rynku pracy zmienia się niezwykle dynamicznie. Decydując się na outplacement indywidualny lub grupowy, pokazujesz, że podchodzisz do swojego biznesu odpowiedzialnie i dbasz nie tylko o dobro swojego budżetu, ale też nie rezygnujesz ze wsparcia dla pracowników.

Outplacement grupowy i indywidualny dla zwolnionych pracowników – podsumowanie

Outplacement to zatem skuteczna strategia, dzięki której pracownicy nie odczują tak dotkliwie utraty pracy. W ciągu określonego czasu, na przykład 3 miesięcy, nasi eksperci w ramach outplacementu zaoferują wszechstronną pomoc, która będzie wsparciem między innymi w tworzeniu profesjonalnego CV, dokumentów aplikacyjnych, rozeznaniu w potrzebach rynkowych i poprawie autoprezentacji. Outplacement z LHH skupia się na potrzebach zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników na różnych stanowiskach. Outplacement staje się zatem kluczowym narzędziem na dzisiejszym rynku pracy.

Outplacement LHH

Na czym polega outplacement?

Outplacement to integralna część strategii zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. Jest to program wsparcia i program aktywizacji zawodowej osób które straciły pracę, pozwalający między innymi na etyczne i efektywne przeprowadzenie redukcji etatów.

Nasze usługi outplacementu dedykujemy pracodawcom, którzy chcą zapewnić swoim odchodzącym pracownikom poczucie bezpieczeństwa niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska i stażu pracy. Oferujemy wszechstronną pomoc dla zwolnionych pracowników, poufność i możliwość dołączenia do wspierającej społeczności osób w podobnej sytuacji życiowej, gdy dojdzie do wypowiedzenia.

Czym jest outplacement indywidualny i grupowy?

Outplacement indywidualny to forma wsparcia świadczona dla pojedynczych pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy. Skupia się na dostosowaniu pomocy do konkretnej osoby i sprawia, że autoprezentacja (także podczas budowania wizerunku w mediach społecznościowych), przygotowanie CV, szukanie ofert pracy czy rozmowy kwalifikacyjne stają się efektywniejsze, prostsze i mniej stresujące.

Outplacement grupowy natomiast jest skierowany do większej liczby pracowników. Obejmuje programy szkoleniowe, doradcze i wsparcie, które dotyczą jednocześnie wielu pracowników na przykład w trakcie jednego procesu restrukturyzacji. Ten rodzaj outplacementu w ramach zwolnień grupowych ma ogromną zaletę – daje poczucie wsparcia osób w podobnej sytuacji, a uczestnicy mogą dodatkowo dzielić się doświadczeniami, pomysłami i strategiami dotyczącymi poszukiwania nowej pracy.

Outplacement pracowników w LHH Polska

  • Wsparcie i doradztwo zawodowe dla pracowników

Pomagamy pracownikom, którzy muszą opuścić Twoją organizację, oferując indywidualnie dostosowane programy pomocy. Nasze usługi obejmują między innymi doradztwo zawodowe, pomoc w poszukiwaniu pracy, promocji zatrudnienia, napisaniu listu motywacyjnego, a także szkolenia z zakresu umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Celem jest umożliwienie pracownikom płynnego przejścia do nowego etapu w swojej karierze i wzmocnienie swojej pozycji w stosunku do innych kandydatów.

  • Zarządzanie zmianami

Oferujemy wsparcie w planowaniu i implementacji procesów zmian w firmie. Outplacement w LHH Polska obejmuje też doradztwo strategiczne, komunikację wewnętrzną, szkolenia dla menedżerów i wsparcie w zarządzaniu stresem i konfliktami w zespole.

  • Budowanie wizerunku pracodawcy

Outplacement pomaga w budowie pozytywnego wizerunku firmy na rynku pracy i pozwala zrealizować założenia łagodnych zwolnień. Pracodawcy, którzy decydują się na taką usługę, pokazują, że zależy im na swoich pracownikach, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego czy też trudnej sytuacji biznesowej ich organizacji.

Nasz outplacement to nie tylko program aktywizacji zawodowej, ale też pomoc w utrzymaniu dobrych relacji zarówno z pracownikami, jak i zewnętrznymi partnerami. Pokazujemy, jak wykorzystać outplacement pracowników efektywnie i skutecznie, żeby odzyskanie reintegracji zawodowej było jak najprostsze.

Dlaczego warto zdecydować się na outplacement?

Outplacement w LHH Polska to usługa, dzięki której firmy mają szansę na utrzymanie dobrej opinii, nawet w obliczu grupowych zwolnień.

Uważamy, że każda zmiana, nawet najtrudniejsza, może być szansą na rozwój i nowe możliwości. Tym samym, jesteśmy przekonani, że odpowiednie zarządzanie zmianami w firmie to kwestia odpowiedzialności społecznej i klucz do długoterminowego sukcesu przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług outplacementu.

Outplacement jako narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi

Firmy coraz częściej zastanawiają się, jak zapewnić kompleksowe wsparcie dla tych, którzy stają przed niespodziewaną koniecznością znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Nasz outplacement to pomoc w poszukiwaniu nowej pracy obejmujący również doradztwo w zakresie założenia własnej działalności gospodarczej, a także wsparcie w podjęciu świadomej decyzji o przejściu na emeryturę.

Zwolnienie z pracy to moment, który wywołuje wiele emocji. Nasze badania pokazują, że zwalnianym pracownikom początkowo trudno poradzić sobie w obliczu rozwiązania stosunku pracy. Najczęściej odczuwają rozczarowanie, złość, frustrację oraz żal.

Outplacement może skutecznie zmienić nastawienie zwalnianych pracowników do byłego pracodawcy. Stwarzamy przestrzeń, aby obie strony rozstały się w możliwie przyjaznej atmosferze.

Outplacement — nie tylko pomoc w znalezieniu nowej pracy

Obecna niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że niejedno przedsiębiorstwo ponosi wysokie koszty zwolnień – zarówno biznesowe, jak i wizerunkowe. Outplacement grupowy skutecznie pomaga w zarządzaniu tym procesem, poprawiając atmosferę w firmie oraz utrzymując lojalność pracowników, którym towarzyszą uzasadnione obawy o swoją pozycję.

Usługa outplacementu dłuższej perspektywie pozwala na znaczne oszczędności. System zarządzania zasobami ludzkimi nie tylko usprawnia procesy, ale pozwala też na efektywną kontrolę nad wydatkami w firmie. Odpowiedzialność społeczna, etyczność, empatia i wychodzenie naprzeciw pracownikom przekładają się bowiem na długoterminowe korzyści dla przedsiębiorstwa.

„Czy moja firma potrzebuje outplacementu dla pracowników?”

W trakcie rozmów z przedstawicielami HR dużych firm często słyszymy zdanie: „zatrudniamy, nie zwalniamy”, co sugeruje, że nie widzą potrzeby inwestowania w outplacement.

Mamy ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji programów outplacementowych. Przekonaliśmy się już niejednokrotnie, że utrata zatrudnienia jest niezwykle traumatycznym wydarzeniem w życiu pracownika. Dotyczy to nie tylko stresu związanego z koniecznością szukania nowej pracy, ale też towarzyszące temu poczucie niesprawiedliwości.

Gdy pracownik dobrowolnie zmienia pracę, sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ jest to jego indywidualna decyzja. Ma nie tylko więcej czasu na znalezienie nowego zatrudnienia, ale też większy komfort psychiczny. W sytuacji, gdy zwolnienie wynika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, często pojawia się u niego poczucie zagubienia i żal.

Po rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę kandydaci zmagają się z dużymi trudnościami związanymi z rozpoczęciem samego procesu poszukiwań nowej pracy – jest to aspekt psychologiczny. Dotyczy to zarówno umawiania rozmów kwalifikacyjnych, jak i pozytywnego przechodzenia przez cały proces. Rekruterzy nazywają takich kandydatów „emocjonalnie tkwiącymi w poprzedniej firmie”, co oznacza, że ich zdaniem nie są gotowi do podjęcia nowego zatrudnienia. To wszystko może sprawiać, że trudno im odnaleźć się na rynku pracy, tracą wiarę w siebie i swoje możliwości. Program outplacement może pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości i realizować dalsze plany związane z zawodową ścieżką.

Czy rzeczywiście mamy rynek pracownika?

Pojęcie „rynku pracownika” często okazuje się frustrujące dla osób szukających pracy, zwłaszcza gdy słyszą, że każdy znajduje nowe zatrudnienie w 2 tygodnie. Choć faktem jest, że liczba ofert wzrosła, to warto pamiętać, że dotyczy to wyłącznie określonych branż i regionów.

Sytuacja jest jeszcze trudniejsza w przypadku pracowników niepełnosprawnych, którzy mają ograniczone możliwości na rynku pracy. Jednak nie tylko oni napotykają się z przeszkodami w postaci braku odpowiednich ofert. Nasze dane pokazują, że średni czas poszukiwania pracy na stanowiskach menadżerskich wynosi ponad 6 miesięcy i dotyczy to ponad 50% pracowników wyższego szczebla.

Rynek pracy jest bowiem złożonym systemem, w związku z czym zapotrzebowanie na program outplacementowy stale rośnie. Usługa pomaga przeprowadzić zwolnienia monitorowane na najwyższym poziomie, niosąc wsparcie dla firmy i całej jej załogi – to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości.

Outplacement dostosowany do potrzeb pracownika i pracodawcy

W przypadku zwolnienia monitorowanego pracownik nie musi się martwić o zmieniające się uwarunkowania polityczno-gospodarcze. To doskonałe zabezpieczenie dla przyszłości firmy, ponieważ jak pokazały ostatnie lata, sytuacja na rynku pracy zmienia się niezwykle dynamicznie. Decydując się na outplacement indywidualny lub grupowy, pokazujesz, że podchodzisz do swojego biznesu odpowiedzialnie i dbasz nie tylko o dobro swojego budżetu, ale też nie rezygnujesz ze wsparcia dla pracowników.

Outplacement grupowy i indywidualny dla zwolnionych pracowników – podsumowanie

Outplacement to zatem skuteczna strategia, dzięki której pracownicy nie odczują tak dotkliwie utraty pracy. W ciągu określonego czasu, na przykład 3 miesięcy, nasi eksperci w ramach outplacementu zaoferują wszechstronną pomoc, która będzie wsparciem między innymi w tworzeniu profesjonalnego CV, dokumentów aplikacyjnych, rozeznaniu w potrzebach rynkowych i poprawie autoprezentacji. Outplacement z LHH skupia się na potrzebach zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników na różnych stanowiskach. Outplacement staje się zatem kluczowym narzędziem na dzisiejszym rynku pracy.

Mądra restrukturyzacja firmy

Coraz więcej firm z uważnością przygotowuje się do procesów restrukturyzacji starając się przewidzieć możliwe ryzyka i odpowiednio nimi zarządzić. W LHH od lat towarzyszymy firmom z różnych branż i różnej wielkości w projektach reorganizacji skutkujących zmianą statusu pracowników. Najczęściej to zmiany struktury, systemów wynagrodzeń, zmiany modelu realizacji usług, zmiany systemów IT czy po prostu redukcje etatów. Bez względu na to czy firmy przeprowadzają zwolnienia grupowe, wdrażają Programy Dobrowolnych Odejść czy decydują się na rozstania z pojedynczymi pracownikami, każdy taki proces wymaga dobrego określenia celów i parametrów zmiany, dopracowania harmonogramu jej wdrażania, przygotowania komunikacji oraz wsparcia menedżerów i pracowników w przejściu przez cały proces.

Pomagamy minimalizować najczęstsze ryzyka towarzyszące restrukturyzacji w firmie:

W ramach usługi doradczej „Mądra restrukturyzacja” w LHH Polska wspieramy klientów kompleksowo. Towarzysząc na etapie przygotowania i zaplanowania sposobu wdrożenia zmiany. Służymy benchmarkami biznesowymi, wsparciem prawnym i doradztwem dla zespołu projektującego zmianę. Na etapie przeprowadzania zmiany możemy skonsultować przygotowane komunikaty lub wręcz przygotować całość materiałów dla organizacji. Szkolimy menedżerów jak rozmawiać  z podwładnymi bezpośrednio zaangażowanymi w zmianę i tymi, których zmiana nie dotyczy. Zapewniamy wsparcie outplacement dla osób tracących pracę oraz  pomagamy tym, którzy w organizacji po odejściu kolegów pozostają, aby realizować nowe cele biznesowe.

Nasze wsparcie dla firm w ramach przygotowania i przeprowadzania restrukturyzacji obejmuje:

Outplacement indywidualny

Outplacement indywidualny to rozbudowany program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy dla osoby, która otrzymała wypowiedzenie w wyniku decyzji pracodawcy. Uczestnikiem programu  może być każda osoba, która straciła pracę, której firma zechce go zaproponować, niezależnie od stanowiska, wieku, stażu pracy, własnej sytuacji życiowej i finansowej, czy miejsca zamieszkania. Dobry program outplacementu zapewnia indywidualne podejście i wsparcie w szukaniu pracy w miejscu zamieszania klienta lub tam, gdzie chciałby podjąć zatrudnienie.

Co cenią uczestnicy programu Outplacement?:

  • Pomoc w szybkim zdefiniowaniu dalszych kierunków i ścieżek rozwoju zawodowego.
  • Ekspertyzę jak budować swoją markę osobistą w kontaktach networkingowych online i twarzą w twarz
  • Wsparcie w wyszukiwaniu ofert pracy, docieraniu do informacji o projektach rekrutacyjnych, networkingu z pracodawcami i headhunterami
  • Doświadczenie bycia częścią społeczności
  • Multimedialną biblioteka o karierze i rynku pracy, doradztwo prawne oraz dostęp do aktualnych raportów branżowych i informacji o wynagrodzeniach
  • Wiedzę, jak z sukcesem uruchomić własny biznes

Outplacement grupowy

Outplacement grupowy zwykle towarzyszy restrukturyzacji, fuzji, zmianom modelu biznesowego, czasem likwidacji firmy, jej zakładu lub oddziału. Ale może być stosowany także przy małych redukcjach etatów. Często, choć nie zawsze, jest częścią procesu zwolnień grupowych realizowanych zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych i promocji zatrudnienia. Obowiązek zadbania o pracowników tracących pracę nakłada ustawodawca, ale sposób w jaki jest on realizowany zależy wyłącznie od firmy.

Grupowe programy outplacement często obejmują osoby, które od wielu lat nie zmieniały firmy i nie miały chęci jej zmieniać. To lojalni pracownicy, skupieni na dobrym wykonywaniu swoich zadań, bez zaplecza materialnego i wiedzy jak poradzić sobie z utratą pracy.

Osoby zwolnione potrzebują dwojakiej pomocy:

  • Wiedzy i informacji jak przygotować się do wejścia na rynek pracy, gdzie szukać ofert i jak je wygrywać
  • W większym stopniu niż uczestnicy indywidualnych programów outplacement konkretnych działań.
    Są to najczęściej wyszukiwanie ofert pracy, sprawdzanie o osób w działach HR konkretnych potrzeb pracodawców lokalnych, produktywne rekomendowanie kandydatów tam gdzie to ma sens, poprawianie, redagowanie dokumentów aplikacyjnych lub odpowiedzi na konkretne oferty, podpowiadanie kiedy, gdzie i do kogo się udać, czy zadzwonić w sprawie pracy. Działania zawsze dostosowujemy do doświadczenia i poziomu stanowisk osób, objętych projektem outplacement.

Outplacement podczas restrukturyzacji:

  • Daje organizacji oszczędność czasu, zasobów i realne wsparcie dodatkowego etatu zewnętrznego podczas komunikowania restrukturyzacji
  • Minimalizuje spadek zaangażowania odchodzących w okresie wypowiedzenia, jeśli nadal świadczą pracę
  • Buduje pozytywny wizerunek pracodawcy wśród pozostających pracowników
  • Ma pozytywny wpływ na NPS (Net Promoted Score) pracodawcy wśród odchodzących
  • Ułatwia menedżerom przeprowadzającym zmianę, jej komunikowanie, zarządzanie niepokojem zespołu oraz realizację bieżących zadań biznesowych

Executive outplacement

Program Executive Outplacement to od lat konsekwentnie rozwijający się obszar usług doradczych, którego trzon stanowi coaching kariery, wsparty profesjonalnymi narzędziami budowania osobistej marki oraz networkingu biznesowego off-line i on-line. Dla klientów z poziomu senior management to często coaching kariery bywa kluczowy, czy wręcz niezbędny do definiowania kierunków poszukiwania nowej pracy i budowania właściwej motywacji do działania. W następnej fazie klienci czerpią z ekspertyzy światowej klasy konsultantów i ekspertów, dobierając narzędzia i techniki adekwatne do ich celów i poziomu stanowisk, o jakie starają się na rynku pracy.

Korzyści dla organizacji:

  • Program Executive Outplacement pozwala zarządzić niepokojem załogi. Zmiana na wysokich stanowiskach zarządczych zwykle bywa dla pracowników sygnałem dużych zmian strategicznych, biznesowych, czasem negatywnym feedbackiem o kondycji firmy.
  • Ustalenie profesjonalnego exit statement. W ramach programu odchodzący i jego współpracownicy uzgadniają profesjonalnie wyjaśnić odejście z poszanowaniem godności wszystkich stron. Spójna narracja z zwykle powstrzymuje spekulacje i poszukiwanie sensacji.
  • Mniejsze ryzyko wycieku ważnych informacji biznesowych i utraty kolejnych pracowników.
  • Mniejsze ryzyko przejścia do bezpośredniej konkurencji, co często jest pierwszą realną opcją zatrudnienia dla menedżerów wysokiego szczebla poszukujących pracy bez wsparcia firmy outplacementowej.

Korzyści dla pracownika:

  • Program Executive Outplacement to ważny moment redefiniowania tożsamości zawodowej i ekspertyzy. W sytuacji zwolnienia nie stoi już za nią ani logo konkretnej firmy, ani wizytówka z atrakcyjnym stanowiskiem.
  • To okazja do nazwania i wypromowania osobistej marki.
  • To prawie zawsze możliwość zidentyfikowania alternatywnych ścieżek karierowych, o których klient sam nie pomyśłał.
  • To szansa na ustalenie i przećwiczenie w bezpiecznym otoczeniu własnej narracji karierowej i exit statement.
  • To sposób na profesjonalne poradzenie sobie z „samotnością szefa” i możliwość konstruktywnej rozmowy o swoich dylematach zawodowych z osobami z podobnych stanowisk, które są w podobnej sytuacji

Najtrudniejsze momenty, czyli Prezes szuka nowej pracy…

Program dobrowolnych odejść – PDO

 

Duże procesy zwolnień coraz częściej są przeprowadzane jako PDO czyli Programy Dobrowolnych Odejść. W tej formule to organizacja  składa załodze, lub jej części ofertę rozwiązania umowy o pracę, na korzystnych warunkach finansowych. Jednak o przystąpieniu do PDO decyduje sam pracownik, i jeśli chce skorzystać z oferty, to on podpisuje deklarację. Cały proces rozstania formalnie nie jest wówczas zwolnieniem grupowym.

Zalety Programu Dobrowolnych Odejść

  • Lepszy odbiór społeczny zarówno wśród załogi, jak i w zewnętrznym otoczeniu
  • Możliwy do przeprowadzenia w firmach, w których są gwarancje zatrudnienia
  • Brak jednoznacznych uregulowań prawnych, co daje swobodę projektowania procesu i przygotowania regulaminów
  • Mniejsze zaangażowanie związków zawodowych, dzięki czemu łatwiej zarządzić relacjami ze stroną związkową w tym procesie

Rola LHH w procesie PDO

  • Pokazujemy  jak robili to inni i jakie są możliwości prawne i formalne – benchmark
  • Pomagamy w przygotowaniu założeń procesu i regulaminu – doradztwo prawne
  • Opracowujemy komunikację procesu – dokumenty i harmonogramu
  • Przygotowujemy menedżerów do rozmów z pracownikami

Jak zamówić outplacement dla pracownika z Twojej firmy? Skontaktuj się, by poznać szczegóły.

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jak zamówić outplacement dla pracownika z Twojej firmy? Skontaktuj się, by poznać szczegóły.

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Zapytaj jak możemy pomóc Twojej organizacji w zmianie?

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Chcesz rozpocząć indywidualny program Outplacement lub potrzebujesz więcej informacji? Napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub chciałbyś otrzymać pełną ofertę, napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub chciałbyś otrzymać pełną ofertę, napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub chciałbyś otrzymać pełną ofertę, napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Napisz do nas!

    Imię i Nazwisko: *
    Firma: *
    Adres email: *
    Telefon: *

    * - pole wymagane.

    Dziekujemy za kontakt!

    Odezwiemy się niebawem.