Outplacement i restrukturyzacja

Outplacement LHH

Outplacement to wsparcie doradcze dla organizacji podczas restrukturyzacji oraz dla pracownika w procesie odnalezienia się na rynku pracy. Jest ważnym narzędziem budowania wizerunku pracodawcy. To prawdziwe działanie CSR, ponieważ pomoc ludziom w jednym z najtrudniejszych momentów kariery zawodowej jest realnym dowodem społecznej odpowiedzialności biznesu. Coraz więcej firm stosuje outplacement jako część pakietu benefitów dla pracowników. 

Outplacement w organizacji krok po kroku

Rozstanie z pracownikiem jest trudnym procesem. Zwykle w pierwszej kolejności firmy rozwiązują kwestie prawne i formalne. Im bliżej planowanej daty rozwiązania umowy, tym więcej pojawia się pytań. Kto, kiedy i gdzie powinien przeprowadzić rozmowę rozstaniową? Jak może zareagować pracownik? Co, kiedy i jak powiedzieć współpracownikom i klientom odchodzącego? Jak zapobiec wyciekowi informacji, sabotażom, osłabieniu morale innych pracowników? Jak uniknąć sprawy w sądzie? Tu przydaje się outplacement i nasze wsparcie komunikacyjne. 

Outplacement dla pracownika krok po kroku

Program outplacement kierowany jest do osób z różnych stanowisk, w różnym wieku i z różnymi pomysłami na swoją dalszą karierę. Koszty outplacementu rzadko przekraczają wysokość jednomiesięcznego lub półtoramiesięcznego wynagrodzenia dla pracownika. Przy rozbudowanych projektach dla dużych grup pracowników firmy otrzymują od nas wsparcie dopasowane do potrzeb ich ludzi, nawet w znacząco niższych kwotach.

 

Mądra restrukturyzacja

Coraz więcej firm z uważnością przygotowuje się do procesów restrukturyzacji starając się przewidzieć możliwe ryzyka i odpowiednio nimi zarządzić. W LHH od lat towarzyszymy firmom z różnych branż i różnej wielkości w projektach reorganizacji skutkujących zmianą statusu pracowników. Najczęściej to zmiany struktury, systemów wynagrodzeń, zmiany modelu realizacji usług, zmiany systemów IT czy po prostu redukcje etatów. Bez względu na to czy firmy przeprowadzają zwolnienia grupowe, wdrażają Programy Dobrowolnych Odejść czy decydują się na rozstania z pojedynczymi pracownikami, każdy taki proces wymaga dobrego określenia celów i parametrów zmiany, dopracowania harmonogramu jej wdrażania, przygotowania komunikacji oraz wsparcia menedżerów i pracowników w przejściu przez cały proces.

Pomagamy minimalizować najczęstsze ryzyka towarzyszące restrukturyzacji:

W ramach usługi doradczej „Mądra restrukturyzacja” w LHH Polska wspieramy klientów kompleksowo. Towarzysząc na etapie przygotowania i zaplanowania sposobu wdrożenia zmiany. Służymy benchmarkami biznesowymi, wsparciem prawnym i doradztwem dla zespołu projektującego zmianę. Na etapie przeprowadzania zmiany możemy skonsultować przygotowane komunikaty lub wręcz przygotować całość materiałów dla organizacji. Szkolimy menedżerów jak rozmawiać  z podwładnymi bezpośrednio zaangażowanymi w zmianę i tymi, których zmiana nie dotyczy. Zapewniamy wsparcie outplacement dla osób tracących pracę oraz  pomagamy tym, którzy w organizacji po odejściu kolegów pozostają, aby realizować nowe cele biznesowe.

Nasze wsparcie dla firm w ramach przygotowania i przeprowadzania restrukturyzacji obejmuje:

Outplacement indywidualny

Outplacement indywidualny to rozbudowany program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy dla osoby, która otrzymała wypowiedzenie w wyniku decyzji pracodawcy. Uczestnikiem programu  może być każda osoba, która straciła pracę, której firma zechce go zaproponować, niezależnie od stanowiska, wieku, stażu pracy, własnej sytuacji życiowej i finansowej, czy miejsca zamieszkania. Dobry program outplacementu zapewnia indywidualne podejście i wsparcie w szukaniu pracy w miejscu zamieszania klienta lub tam, gdzie chciałby podjąć zatrudnienie.

Co cenią uczestnicy programu Outplacement?:

  • Pomoc w szybkim zdefiniowaniu dalszych kierunków i ścieżek rozwoju zawodowego.
  • Ekspertyzę jak budować swoją markę osobistą w kontaktach networkingowych online i twarzą w twarz
  • Wsparcie w wyszukiwaniu ofert pracy, docieraniu do informacji o projektach rekrutacyjnych, networkingu z pracodawcami i headhunterami
  • Doświadczenie bycia częścią społeczności
  • Multimedialną biblioteka o karierze i rynku pracy, doradztwo prawne oraz dostęp do aktualnych raportów branżowych i informacji o wynagrodzeniach
  • Wiedzę, jak z sukcesem uruchomić własny biznes

Outplacement grupowy

Outplacement grupowy zwykle towarzyszy restrukturyzacji, fuzji, zmianom modelu biznesowego, czasem likwidacji firmy, jej zakładu lub oddziału. Ale może być stosowany także przy małych redukcjach etatów. Często, choć nie zawsze, jest częścią procesu zwolnień grupowych realizowanych zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych i promocji zatrudnienia. Obowiązek zadbania o pracowników tracących pracę nakłada ustawodawca, ale sposób w jaki jest on realizowany zależy wyłącznie od firmy.

Grupowe programy outplacement często obejmują osoby, które od wielu lat nie zmieniały firmy i nie miały chęci jej zmieniać. To lojalni pracownicy, skupieni na dobrym wykonywaniu swoich zadań, bez zaplecza materialnego i wiedzy jak poradzić sobie z utratą pracy.

Osoby zwolnione potrzebują dwojakiej pomocy:

  • Wiedzy i informacji jak przygotować się do wejścia na rynek pracy, gdzie szukać ofert i jak je wygrywać
  • W większym stopniu niż uczestnicy indywidualnych programów outplacement konkretnych działań.
    Są to najczęściej wyszukiwanie ofert pracy, sprawdzanie o osób w działach HR konkretnych potrzeb pracodawców lokalnych, produktywne rekomendowanie kandydatów tam gdzie to ma sens, poprawianie, redagowanie dokumentów aplikacyjnych lub odpowiedzi na konkretne oferty, podpowiadanie kiedy, gdzie i do kogo się udać, czy zadzwonić w sprawie pracy. Działania zawsze dostosowujemy do doświadczenia i poziomu stanowisk osób, objętych projektem outplacement.

Outplacement podczas restrukturyzacji:

  • Daje organizacji oszczędność czasu, zasobów i realne wsparcie dodatkowego etatu zewnętrznego podczas komunikowania restrukturyzacji
  • Minimalizuje spadek zaangażowania odchodzących w okresie wypowiedzenia, jeśli nadal świadczą pracę
  • Buduje pozytywny wizerunek pracodawcy wśród pozostających pracowników
  • Ma pozytywny wpływ na NPS (Net Promoted Score) pracodawcy wśród odchodzących
  • Ułatwia menedżerom przeprowadzającym zmianę, jej komunikowanie, zarządzanie niepokojem zespołu oraz realizację bieżących zadań biznesowych

Executive outplacement

Program Executive Outplacement to od lat konsekwentnie rozwijający się obszar usług doradczych, którego trzon stanowi coaching kariery, wsparty profesjonalnymi narzędziami budowania osobistej marki oraz networkingu biznesowego off-line i on-line. Dla klientów z poziomu senior management to często coaching kariery bywa kluczowy, czy wręcz niezbędny do definiowania kierunków poszukiwania nowej pracy i budowania właściwej motywacji do działania. W następnej fazie klienci czerpią z ekspertyzy światowej klasy konsultantów i ekspertów, dobierając narzędzia i techniki adekwatne do ich celów i poziomu stanowisk, o jakie starają się na rynku pracy.

Korzyści dla organizacji:

  • Program Executive Outplacement pozwala zarządzić niepokojem załogi. Zmiana na wysokich stanowiskach zarządczych zwykle bywa dla pracowników sygnałem dużych zmian strategicznych, biznesowych, czasem negatywnym feedbackiem o kondycji firmy.
  • Ustalenie profesjonalnego exit statement. W ramach programu odchodzący i jego współpracownicy uzgadniają profesjonalnie wyjaśnić odejście z poszanowaniem godności wszystkich stron. Spójna narracja z zwykle powstrzymuje spekulacje i poszukiwanie sensacji.
  • Mniejsze ryzyko wycieku ważnych informacji biznesowych i utraty kolejnych pracowników.
  • Mniejsze ryzyko przejścia do bezpośredniej konkurencji, co często jest pierwszą realną opcją zatrudnienia dla menedżerów wysokiego szczebla poszukujących pracy bez wsparcia firmy outplacementowej.

Korzyści dla pracownika:

  • Program Executive Outplacement to ważny moment redefiniowania tożsamości zawodowej i ekspertyzy. W sytuacji zwolnienia nie stoi już za nią ani logo konkretnej firmy, ani wizytówka z atrakcyjnym stanowiskiem.
  • To okazja do nazwania i wypromowania osobistej marki.
  • To prawie zawsze możliwość zidentyfikowania alternatywnych ścieżek karierowych, o których klient sam nie pomyśłał.
  • To szansa na ustalenie i przećwiczenie w bezpiecznym otoczeniu własnej narracji karierowej i exit statement.
  • To sposób na profesjonalne poradzenie sobie z „samotnością szefa” i możliwość konstruktywnej rozmowy o swoich dylematach zawodowych z osobami z podobnych stanowisk, które są w podobnej sytuacji

Najtrudniejsze momenty, czyli Prezes szuka nowej pracy…

Program dobrowolnych odejść – PDO

 

Duże procesy zwolnień coraz częściej są przeprowadzane jako PDO czyli Programy Dobrowolnych Odejść. W tej formule to organizacja  składa załodze, lub jej części ofertę rozwiązania umowy o pracę, na korzystnych warunkach finansowych. Jednak o przystąpieniu do PDO decyduje sam pracownik, i jeśli chce skorzystać z oferty, to on podpisuje deklarację. Cały proces rozstania formalnie nie jest wówczas zwolnieniem grupowym.

Zalety Programu Dobrowolnych Odejść

  • Lepszy odbiór społeczny zarówno wśród załogi, jak i w zewnętrznym otoczeniu
  • Możliwy do przeprowadzenia w firmach, w których są gwarancje zatrudnienia
  • Brak jednoznacznych uregulowań prawnych, co daje swobodę projektowania procesu i przygotowania regulaminów
  • Mniejsze zaangażowanie związków zawodowych, dzięki czemu łatwiej zarządzić relacjami ze stroną związkową w tym procesie

Rola LHH w procesie PDO

  • Pokazujemy  jak robili to inni i jakie są możliwości prawne i formalne – benchmark
  • Pomagamy w przygotowaniu założeń procesu i regulaminu – doradztwo prawne
  • Opracowujemy komunikację procesu – dokumenty i harmonogramu
  • Przygotowujemy menedżerów do rozmów z pracownikami

Jak zamówić outplacement dla pracownika z Twojej firmy? Skontaktuj się, by poznać szczegóły.

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Zapytaj jak możemy pomóc Twojej organizacji w zmianie?

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Chcesz rozpocząć indywidualny program Outplacement lub potrzebujesz więcej informacji? Napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub chciałbyś otrzymać pełną ofertę, napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub chciałbyś otrzymać pełną ofertę, napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub chciałbyś otrzymać pełną ofertę, napisz lub zadzwoń!

Łukasz Gajek
Sales & Marketing Director