Nowoczesna rekrutacja: czym jest diagnostyka dopasowania?

Kategorie:
Newsletter
Bądź z nami na bieżąco
Nowoczesna rekrutacja: czym jest diagnostyka dopasowania?
Często procesy rekrutacyjne kojarzą się tylko z określeniem profilu stanowiska, przedstawieniem wymagań i zakresu obowiązków, a następnie oczekiwaniem na odpowiedzi od potencjalnych pracowników. Jednak, czy to wszystko, na czym powinny się skupić działania w dziedzinie rekrutacji? Zastanówmy się, czy Hiring Manager powinien jedynie określać profil stanowiska i szukać idealnych kandydatów, czy może istnieje więcej elementów, które warto uwzględnić w procesie, aby znaleźć nie tylko kandydata, ale przyszłego profesjonalistę, który w pełni wpasuje się w ducha i cele organizacji.

Nowoczesne metody rekrutacji – dlaczego są istotne?

Dołącz do webinaru i poznaj jak narzędzia diagnostyczne mogą przyspieszyć rekrutacje w Twojej firmie:

ZAPISZ SIĘ

Organizacje coraz częściej zwracają uwagę, że po zakończonym procesie rekrutacyjnym i wdrożeniu nowego pracownika „coś” jest nie tak. Z jednej strony sukces, bo udało się znaleźć osobę z doświadczeniem i kompetencjami, a z drugiej zdarza się, że nowa osoba nie czuje się dobrze w firmie.  A i firma też zastanawia się, czy to jednak właściwy człowiek. I znowu podejmujemy działania rekrutacyjne, angażujemy zasoby, generujemy dodatkowy czas i koszty.
Diagnostyka w rekrutacji pomaga w zminimalizowaniu ryzyka powielenia tych samych błędów, przedstawia szczegółowe dane o dopasowaniu poszczególnych kandydatów z tzw. ,,short listy’’ oraz pozwala podjąć optymalną decyzję. Bo co ciekawe być może to jednak drugi bądź trzeci kandydat z krótkiej listy okaże się tym właściwym.
Aby skutecznie wdrożyć konkretne narzędzia diagnostyczne do procesów rekrutacyjnych, należy najpierw określić czego potrzebujemy. Firmy wskazują na potrzebę dopasowania kandydata do kultury organizacyjnej, sposobu komunikacji z innymi pracownikami, dopasowania do roli w kontekście przyszłych zmian. Same twarde umiejętności, związane z doświadczeniem na podobnym stanowisku, już nie gwarantują sukcesu.

Jakie obawy mają Hiring Managerowie w kontekście diagnostyki kandydatów?

Diagnostyka w procesach rekrutacyjnych funkcjonuje na rynku od lat. Niestety nie wszyscy uznają ją za potrzebną, a to błąd. Dlaczego jednak metody te nie są stosowane szerzej? Problemem, który wskazywany jest jako największy, jest czas niezbędny na wykonanie badań diagnostycznych. Zatrudniający obawiają się, że zastosowanie diagnostyki wydłuży proces, a może także zniechęci niektórych kandydatów to udziału.
Narzędzia diagnostyczne oparte są o wyniki wieloletnich badań uznanych uczelni i zespołów psychologów. Wdrażane są zdalnie i czas potrzebny na wykonanie odpowiednio dobranego testu nie przekracza 20 – 30 minut. A raport diagnostyczny generuje wiele ciekawych informacji o kandydatach i pomaga skutecznie oraz szybko zakończyć rekrutację z najwłaściwszą osobą.

 Talent Hunter i I Speak Your Language – nowoczesna diagnostyka rekrutacyjna

Skoro największym bólem organizacji jest słabe dopasowanie kandydatów do ich kultury organizacyjnej, warto rozważyć konkretne narzędzia badające dopasowanie właśnie w tym obszarze.

Sprawdzenie polega na szczegółowym określeniu profilu kandydata. Ścisła współpraca rekrutującego zespołu z Hiring Managerem pozwala na wybór cech potrzebnych do danej roli i ich opis w kontekście sposobu działania firmy, jej wartości oraz misji. Świetnym narzędziem badającym ten obszar będzie Talent Hunter.

Dzięki zastosowaniu narzędzia Talent Hunter otwierają się przed nami nowe możliwości analizy potencjalnych kandydatów. Możemy przeprowadzać kompleksową analizę porównawczą profili, uwzględniając oczekiwany profil stanowiskowy i porównując go z benchmarkami rynkowymi. Ponadto, narzędzie umożliwia ocenę zgodności profili kandydatów z personalizowanym profilem stworzonym specjalnie na potrzeby konkretnego procesu rekrutacyjnego.

Największą zaletą Talent Hunter jest możliwość maksymalizacji trafności wyboru kandydata, co uwzględnia nie tylko aspekty związane z umiejętnościami zawodowymi, ale także dopasowanie do unikalnej kultury organizacyjnej firmy. To narzędzie staje się kluczowym elementem skutecznego i precyzyjnego procesu rekrutacyjnego, pozwalając na bardziej dostosowane i efektywne podejście do doboru najlepszego kandydata do danego stanowiska.

A co w przypadku słabej komunikacji w zespołach? Od nowego pracownika oczekuje się dopasowania nie tylko do roli, ale także do grupy, która współpracuje ze sobą od długiego czasu. Każdy prezentuje inne styl komunikacji, działamy w komfortowych i stresujących warunkach i nie wiemy jak odnaleźć się w nowym środowisku. Tutaj sprawdzi się narzędzie I Speak Your Language.

Zastosowanie diagnostycznego narzędzia I Speak Your Language szczegółowo określi nasze style komunikacji, co z kolei pozwoli na dopasowanie konkretnej osoby do zespołu, do którego jest prowadzona rekrutacja.  Zastosowanie narzędzia I Speak Your Language umożliwia pozyskanie informacji na temat dominującego stylu komunikacji kandydata, jego zachowania zarówno w sytuacjach komfortowych, jak i stresujących, a także identyfikację mocnych i słabych stron.

Badania I Speak Your Language i Talent Hunter wykonywane przez LHH są prowadzone trybie online, a raporty, zarówno dla kandydata, jak i klienta, są generowane automatycznie. Taki model działania nie tylko redukuje czas trwania całego procesu, ale również eliminuje ryzyko popełnienia błędów. Dodatkowo, forma online umożliwia kandydatom uczestniczenie w procesie z dowolnego miejsca, co zwiększa dostępność i ułatwia zaangażowanie różnych grup docelowych.

Małgorzata Pytlarz wizytówka

Kiedy diagnostyka w procesie rekrutacji pracowników ma sens?

Diagnostyka bardzo dobrze sprawdzi się w procesie rekrutacji, szczególnie dla porównania kilku kandydatów, którzy nas interesują i są na bardzo podobnym poziomie kompetencji twardych. Odpowiednio dobrane narzędzia pozwolą na zoptymalizowanie wyboru i zminimalizują ryzyko błędu podczas selekcji kandydatów.

Dodatkowo, użycie narzędzi diagnostycznych będzie bardzo istotnym punktem procesu reskillingu i upskillingu, wewnętrznej promocji pracowników w kontekście ich ścieżki rozwojowej i awansu.

Warto mieć na uwadze dwie istotne kwestie, które stanowią wyzwanie w procesach rekrutacyjnych: długość trwania oraz nietrafione wybory. Oba te aspekty mogą znacząco wpływać na efektywność rekrutacji oraz finalne rezultaty dla firmy. Niemniej jednak, zastosowanie narzędzi diagnostycznych otwiera możliwość skutecznej redukcji tych ryzyk.
Zastosowanie narzędzi diagnostycznych w procesach rekrutacyjnych przynosi zatem korzyści zarówno pod względem skrócenia czasu trwania procesu, jak i poprawy trafności wyborów. Te narzędzia stanowią cenny atut dla firm, które dążą do efektywniejszego i bardziej precyzyjnego pozyskiwania oraz selekcji kandydatów, co w rezultacie przekłada się na lepszą jakość zatrudnienia i osiąganie strategicznych celów organizacyjnych.

Dlaczego warto decydować się na nowoczesne metody rekrutacji?

Na dzisiejszym rynku pracy skuteczna rekrutacja staje się kluczowym wyzwaniem dla pracodawców i rekruterów. Podejście do nowej rekrutacji ewoluuje, dlatego warto podążać za nowoczesnymi metodami pozyskiwania pracowników. Nowe technologie, media społecznościowe i nowoczesne metody rekrutacji pracowników stwarzają możliwość optymalizacji procesu pozyskiwania kandydatów nawet wirtualnie.

Bardzo ważne są wszystkie etapy rekrutacji, a zwłaszcza rozmowy kwalifikacyjne, bo już w takim momencie można zweryfikować, czy dana osoba nadaje się na konkretne stanowisko. Nowoczesny rekruter, aby zdobyć jak najbardziej odpowiednich kandydatów, musi być innowacyjny w podejściu do procesu rekrutacyjnego. Dlatego metody takie jak Talent Hunter i i Speak Your Language w procesie pozyskiwania kandydatów to jedne z nowocześniejszych form selekcjonowania osób poszukujących pracy.

Podsumowując, innowacyjne podejście do rekrutacji powinno być nieodłącznym elementem dzisiejszego rynku pracy. Skuteczna rekrutacja wymaga innowacyjności, elastyczności i dostosowania do oczekiwań zainteresowanych pracą. Optymalizacja działań rekrutacyjnych, korzystanie z nowych technologii i badań oraz budowanie marki pracodawcy idącego z postępem czasu to kluczowe elementy efektywnej rekrutacji!