Outplacement – korzyści oczywiste i nieoczywiste

Kategorie:
Newsletter
Bądź z nami na bieżąco
Outplacement – korzyści oczywiste i nieoczywiste

Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie – mawiał pisarz Jonathan Carroll. I chociaż ten cytat ma żartobliwy wydźwięk, bez wątpienia w pracy spędzamy mnóstwo czasu – łącznie nawet 36 lat! [1]

Nic zatem dziwnego, że w życiu zawodowym coraz ważniejsze stają się relacje i ludzkie podejście. A właśnie to ułatwia outplacement, który pozwala traktować pracowników nie jak zasób, a jak społeczność. Dzisiaj przedstawimy korzyści płynące z outplacementu, również te nieco mniej widoczne na pierwszy rzut oka.

Czym jest outplacement? W pigułce!

Outplacement wspiera system łagodnych zwolnień, który pomaga pracownikom odejść z firmy, zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i indywidualnych. W praktyce outplacement pozwala zwalnianym pracownikom znaleźć nowe zatrudnienie, wspierając ich w poszukiwaniach na rynku pracy.

Outplacement pozwala również przedsiębiorstwom monitorować zarówno mocne, jak i słabe strony swoich działań, dbając o wizerunek pracodawcy. W rezultacie outplacement towarzyszy w budowaniu marki pracodawcy, zwłaszcza w początkowym okresie po przeprowadzonych zwolnieniach.

Tak więc outplacement to system, który pomaga pracownikom w znalezieniu nowej pracy po przeprowadzeniu redukcji etatów, a jego rodzaje obejmują różne obszary wsparcia, począwszy od pomocy w przygotowaniu CV aż wsparcia w poszukiwaniach pracy na rynku.

Liczne analizy na rynku potwierdzają efektywność outplacementu. Według jednego z badań w województwie pomorskim aż 47% zwolnionych znalazło zatrudnienie już w przeciągu pół roku od zakończenia programu, a 28% otworzyło własne biznesy. [2] Natomiast zgodnie z naszymi badaniami, osoby, które korzystają z naszego wsparcia outplacementowego, znajdują pracę nawet 65% razy szybciej! [3]

Outplacement w praktyce – korzyści oczywiste i nieoczywiste

Outplacement grupowy i indywidualny niosą ze sobą zarówno korzyści bezpośrednie, jak i te, które mogą być nieoczywiste na pierwszy rzut oka. Wśród tych oczywistych jest oczywiście pomoc w znalezieniu nowego zatrudnienia dla osób zwalnianych. Specjaliści oferują wsparcie w tworzeniu CV, przygotowywaniu do rozmów kwalifikacyjnych oraz pomagają w opracowaniu skutecznej strategii poszukiwania pracy. Zgodnie z wspomnianymi już badaniami sprawia to, że osoby objęte programem mogą znaleźć pracę szybciej nawet o 65% niż gdyby musiały radzić sobie samodzielnie.

Outplacement rozwija umiejętności skutecznego poszukiwania pracy oraz poprawia kompetencje miękkie. Pracownicy dowiadują się, jak efektywnie korzystać z narzędzi rekrutacyjnych, budować własną markę osobistą oraz pokazywać się jak z najlepszej strony na rynku pracy.

Jako że zwolnienie z pracy to często trudny moment w życiu, outplacement gwarantuje wsparcie emocjonalne. Wspiera w radzeniu sobie ze stresem, frustracją i zmianami w życiu zawodowym na każdym etapie.

Ale outplacement pociąga za sobą szereg korzyści, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale rzutują na całe przedsiębiorstwo. Otóż firmy, które dbają o swoich pracowników nawet w trudnych momentach, zyskują szacunek społeczny, co owocuje lepszymi relacjami z klientami, partnerami biznesowymi oraz obecnymi pracownikami. Outplacement podbija morale wśród pracowników, co przekłada się na ich większą efektywność.

Outplacement sprzyja także kulturze innowacyjności i elastyczności w organizacji. Gdy firma wprowadza takie rozwiązania, pokazuje, że jest gotowa dostosowywać się do zmian na rynku pracy, co przyczynia się do lepszej adaptacji na nowe wyzwania.

Tak więc korzyści z outplacementu doświadczają nie tylko osoby zwalniane, ale i pracodawca – w szerokim znaczeniu, począwszy od zyskania prestiżu i dobrych pinii, a skończywszy na większej efektywności pracowników, którzy pozostali w firmie.

Co ciekawe, jedną z nieoczywistych korzyści z outplacementu pokazuje przykład Boeinga. W trakcie kryzysu w latach 80. i 90., Boeing, pamiętając swoje złe doświadczenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to zwolnienia przebiegały chaotycznie, utworzył Radę do sprawy Stabilności Zatrudnienia. Rada wdrożyła program outplacementu, który oferował między innymi bezpłatne wsparcie w ocenie kompetencji, pisaniu CV i poszukiwaniu nowego miejsca pracy. Program stał się niebywałym sukcesem, aż do tego stopnia, że po jakimś czasie Boeing ponownie zatrudnił wielu zwolnionych wcześniej pracowników, którzy chętnie wrócili do firmy już z wyższymi kompetencjami. Ten przykład świetnie pokazuje, że traktowanie z szacunkiem odchodzących pracowników może wydać ciekawe owoce.

Outplacement i korzyści – podsumowanie

W XXI wieku korzystanie z outplacementu staje się nie tylko narzędziem zarządzania zwolnieniami, ale również strategicznym podejściem do budowania relacji z pracownikami i wizerunku firmy. Negatywne aspekty zwolnień, takie jak zepsuta atmosfera w miejscu pracy, można zminimalizować, a nawet wykluczyć, właśnie poprzez zastosowanie outplacementu.

Outplacement niejednokrotnie przekształca się w nieoczywiste korzyści zarówno dla przedsiębiorstw, jak i zwalnianych pracowników. Podsumowując więc, outplacement to inwestycja zarówno w ludzi, jak i w wizerunek firmy. Różne rodzaje outplacementu tworzą strategię biznesową, która przynosi liczne korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dla pracowników stanowi wsparcie w trudnym okresie przejścia zawodowego, oferuje porady dotyczące poszukiwania nowej pracy, rozwijania umiejętności oraz dostarcza narzędzi do skutecznego radzenia sobie z zmianami. Z perspektywy pracodawcy outplacement pomaga utrzymać pozytywny wizerunek firmy, redukuje ryzyko konfliktów po zakończeniu zatrudnienia i wspiera pozostałych pracowników, poprawiając atmosferę w miejscu pracy. To inwestycja w ludzi, która przekłada się na długofalowe korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.

[1] https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/kawal-zycia-spedzamy-w-pracy-sa-najnowsze-dane,90947.html

[2] https://www.ewaluacja.gov.pl/media/40523/Ocena_skutecznosci_i_efektywnosci_outplacement_812_POKL_pomorskie_15032013.pdf

[3] https://info.lhh.com/PrzewodnikOutplacement2023