Co na „odchodne” dostają specjaliści w Polsce

Małgorzata Szwertner

Zapytaliśmy o to w drugiej edycji naszego badania (poprzednie dotyczyło menedżerów) - nasi ankietowani wskazali 9 elementów, które były oferowane im w ramach odejścia z firmy. Spośród wszystkich pytanych 97% otrzymało odprawę pieniężną, co zasadniczo pokrywa się ze standardowymi rekomendacjami dotyczącymi takich sytuacji. Kolejne elementy tzw. pakietu rozstaniowego nie są już tak oczywiste, a jak pokazuje dalsza część raportu znacząco wpływają na proces radzenia sobie z sytuacją po zwolnieniu.

 

Program outplacementowy (100%)

Ponieważ grupa badanych to osoby, dla których realizowaliśmy wsparcie outplacementowe, wszyscy mieli możliwość skorzystania z tego elementu. Co do zasady korzystanie z propozycji, którą przedstawia pracodawca nie jest obligatoryjne. Jednak nasze doświadczenia pokazują, że znakomita większość osób decyduje się na ten krok. Zwłaszcza, jeśli mówimy o pracowniku, który spędził kilkanaście i więcej lat w jednej organizacji tego rodzaju wsparcie pozwala zobaczyć, jakie elementy są ważne w procesie poszukiwania pracy czy definiowania swojej roli zawodowej na nowo.

Pakiet opieki medycznej (71%) i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy (70%)

Tam, gdzie „praca do końca” nie jest koniecznością, zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest chętnie wybieraną opcją. Jednoczesne dopracowywanie i szukanie nowej pracy często są trudne do połączenia. Odnalezienie się w nowej sytuacji, kiedy obiema nogami pracownik jest jeszcze zaangażowany w dotychczasowe obowiązki skutecznie spowalnia ten proces. Poza tym jest to też element wspierający pracodawcę w sytuacji, gdy motywacja do pełnej realizacji celów w okresie wypowiedzenia raczej zwykle maleje. Kolejny podobnie często oferowany bonus, to pozostawienie możliwości korzystania z pakietu opieki medycznej w okresie wypowiedzenia. Pozwala to nie martwić się tuż po zwolnieniu o wszystko, a skoncentrować na najważniejszym działaniu: nowym kierunku zawodowym.

A co najbardziej przydało się specjalistom po rozstaniu z firmą?

Osoby zwolnione wskazały jako najważniejsze wsparcie outplacementowe (85%), odprawę pieniężną (83%) i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy (56%). Dlaczego akurat te elementy przydały się najmocniej? W przypadku pierwszych dwóch całkiem sporo argumentów dotyczyło poczucia bezpieczeństwa. Może trywialne jest stwierdzenie, że kiedy coś tracimy, to zyskuje to na wartości. Ale nie da się ukryć, że utrata pracy jest jednym z najtrudniejszych momentów życiowych. Im bardziej niespodziewana, tym trudniej sobie z nią poradzić. Mimo, że na rynku pracy znajdziemy dziś sporo ofert, mimo że wiele firm boryka się z pozyskaniem zmotywowanych pracowników, to wciąż wyzwaniem jest w pierwszej kolejności zdefiniowanie, czego ja tak naprawdę poszukuję i mogę oczekiwać? Jak opisać swoje doświadczenia i jak je prezentować? Jak przygotować się do spotkań, kiedy w głowie mam tylko złość na poprzednią firmę? Skąd mam wiedzieć, które oferty są dla mnie? Jak poradzić sobie z ilością narzędzi na rynku pracy? Druga strona tego samego medalu to emocje. Zanim zwolniony pracownik dotrze do etapu działania, określi swoje cele zawodowe i zdecyduje, który kierunek go interesuje, potrzebny jest czas i profesjonalne wsparcie. Outplacement i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, jak opisywali uczestnicy naszego badania, pozwalają na zatrzymanie się, poradzenie sobie z emocjami oraz podjęcie kolejnych kroków.

Odprawa pieniężna zapewnia natomiast nie tylko poczucie bezpieczeństwa finansowego na jakiś czas. Ankietowani wskazywali, że przede wszystkim pozwala nie podejmować pochopnych decyzji pod presją kurczącego się budżetu. To też ważne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Kiedy główną motywacją jest desperacja finansowa, gotowość do podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia rośnie. A to może oznaczać rozglądanie się za „czymś lepszym”, zamiast angażowaniu u nowego pracodawcy. I kiedy już to lepsze się znajdzie, decyzja o zmianie nie jest już taka trudna, ale za to kłopotliwa dla nowej firmy. W programach outplacementowych duży nacisk kładziony jest na wybór oferty dobrej. To oznacza,  że czasami warto poczekać trochę dłużej na coś, co spełnia kryteria dobrej pracy. A ten czas daje zapewnienie wsparcia po rozstaniu z pracownikiem.

 

Zapisz się na cykl bezpłatnych webinarów inspirowanych Raportem "Odprawa, outplacement i świadczenia dodatkowe" EDYCJA 2019 – SPECJALIŚCI – zobacz więcej

Podobają Ci się nasze artykuły?

Zapisz się do newslettera!

Najciekawsze teksty dostaniesz jako pierwszy

Zapisz się

Następny Artykuł
Kto ma wręczać wypowiedzenie?

Ostatnie artykuły