Jakie odprawy dostają polscy menedżerowie – raport 2018 już dostępny

PAWEŁ GNIAZDOWSKI

Prawie połowa dyrektorów deklaruje, że odprawa, którą dostają przy wymuszonym przez firmę rozstaniu może sięgać ekwiwalentu 6-miesięcznego wynagrodzenia. Dla ponad  40% poszukiwanie pracy po jej nagłej utracie okazało się trudniejsze niż myśleli. Prawie 80% docenia specjalistyczne wsparcie w poszukiwaniach (outplacement). Około  15% znalezienie nowej pracy zajęło ponad rok. 

To tylko niektóre wnioski z raportu Lee Hecht Harrison DBM na temat praktyk rozstaniowych polskich firm. Powstały na bazie gruntownych wywiadów z 55 menedżerami wyższych          szczebli, którzy w 2017 i 2016 roku tracili pracę, najczęściej w związku z restrukturyzacjami lub w   wyniku zmian właścicielskich. W takich sytuacjach, jak się okazuje, większość firm poczuwa się do zrekompensowania menedżerom faktu, że zostali postawieni, bez własnej winy, w trudnej sytuacji. Takie rekompensaty przewiduje prawo, ale raport zajmuje się wieloma przypadkami, których przepisy nie określają – a więc dodatkowymi odprawami, outplacementem czy benefitami rzeczowymi. Dowiemy się więc w nim, jak duże odprawy dostają polscy szefowie, gdy firma zdecyduje się z nimi rozstać, choć nie może im zarzucić wyraźnych błędów. Przeczytamy, które z pozafinansowych benefitów są najczęstsze, a które najbardziej cenione w okresie poszukiwania nowej pracy. Dowiemy się, jakie mniej typowe benefity oferują menedżerom pracodawcy, gdy przyjdzie im zainicjować rozstanie.

Te dane to tylko część raportu. Pobierz pełen raport, aby dowiedzieć się więcej. Jego najbardziej unikalne treści dotyczą oceny znaczenia samej procedury zwalniania dla morale osoby odchodzącej i wizerunku firmy. O tym, że sposób zakomunikowania rozstania może mieć znaczenie dla skłonności pracownika do odwoływania się do sądu czy zgłaszania innych roszczeń wiadomo nie od dzisiaj. Jednak raport pokazuje też realny psychologiczny wpływ sposobu rozstania na późniejsze funkcjonowanie odchodzącego menedżera na rynku pracy. Przeczytamy też, jakie rady dają ludzie, którzy (najczęściej niespodziewanie) stracili pracę innym, którzy również mogą znaleźć się w tej sytuacji. Uważny czytelnik z działu HR, który najczęściej przygotowuje takie rozmowy, odczyta w wypowiedziach ankietowanych i ich omówieniu wyraźne wskazówki co robić, a czego unikać w takich procesach.

I wreszcie część poświęcona wyzwaniom na rynku pracy. Rynek pracy menedżerów tylko do pewnego stopnia koreluje z trendami rynku pracy opisywanego w mediach czy raportach statystycznych. Stanowisk menedżerskich, zwłaszcza wyższych, jest w całej gospodarce nie tak dużo i wcale nie jest tak, że tworzy się je masowo w okresie prosperity. Procesy rekrutacyjne na wyższe stanowiska są na ogół bardziej staranne, żeby nie powiedzieć po prostu dłuższe, a narzędzia używane przez rekruterów są bardziej wymagające. Ponadto, choć jak czytamy, kontakty osobiste są nadal bardzo ważne dla sukcesu, to jednak nie są to już czasy, gdy tylko one się liczyły. Plus wiele ciekawych spostrzeżeń na temat zmieniających się standardów tradycyjnych narzędzi typu CV, autoprezentacje, negocjacje warunków. Niezależnie czy czytelnik jest w potrzebie czy nie – będzie to ciekawe spojrzenie na rynek pracy poziomu executive z perspektywy osób, które poznały działanie tego rynku na sobie.       

Podobają Ci się nasze artykuły?

Zapisz się do newslettera!

Najciekawsze teksty dostaniesz jako pierwszy

Zapisz się

Następny Artykuł
Inicjatywy mile widziane czyli jak zwiększać zaangażowanie pracowników

Ostatnie artykuły