Noworoczne postanowienia czyli gdyby „chcenie” można było kupić w sklepie

Dorota Soida

Na początku stycznia rozmawiałam z przyjaciółką i obie stwierdziłyśmy, że nie pamiętamy z lat dzieciństwa, aby temat postanowień noworocznych był tak powszechnie poruszany. Z powodu zmiany daty w kalendarzu nie podejmowałyśmy specjalnych wyzwań, nie wyznaczałyśmy sobie szczególnych celów. Zmiany wprowadzałyśmy wtedy, kiedy czułyśmy, że do niech dojrzałyśmy, kiedy życie tego wymagało i wspierało taki proces. I obie mamy poczucie, że taka praca nad sobą była całkiem skuteczna.

Tym bardziej zwróciło moją uwagę, gdy parę dni temu dentystka podczas pracy zatrzymała wiertło i zapytała „A jakie są twoje postanowienia na ten rok?”. W ciągu tego jednego dnia w trzech różnych miejscach zostałam zapytana o noworoczne postanowienie. Więc w końcu coś postanowiłam, bo poczułam, że chyba tak należy? „Codziennie wieczór, po całym dniu, zrobię kilka ćwiczeń rozciągających…”

Oczywiście ma to sens. Jest dobre dla mnie i właściwe. Czuję nawet sporą motywację do tego działania. Ale jak długo w nim wytrwam? Ponoć większość postanowień noworocznych umiera jeszcze w styczniu…

Każdemu z nas zdarzają się chwile, kiedy mamy poczucie, że coś powinno być zrobione, więcej nawet - że byłoby świetnie, gdybyśmy to zrobili! Tylko jakoś brak nam motywacji, żeby się za to zabrać.  Mój ojciec o takim stanie mawiał: „Gdyby chcenie można było kupić w sklepie, to mnie by się nie chciało po nie pójść…”

A jednak jest na to sposób i można tak planować swoje cele i tak podejmować postanowienia, aby zwiększać szanse na sukces. Można zrobić, by nie było tak trudno.

Chociaż każdy się czasem potyka, to jeżeli wiesz, jakie czyhają na ciebie pułapki planowania i realizacji, to łatwiej ich uniknąć. Zastanów się na przykład, jaką wartość ma tak naprawdę dla Ciebie twój cel?

Można stosować też różne proste praktyki i strategie, aby utrzymać samodyscyplinę, niezależnie od upływających miesięcy. Na przykład moja ulubiona -  to strategia „post happy-endu”. Koncentruję swoją uwagę na tym, co będzie „potem”, po realizacji zadania, do którego nie chce mi się zabrać. Pamiętam też, że znacznie trudniejsze jest myślenie o działaniu, niż działanie samo w sobie. Więc wiele nie myślę, tylko zabieram się do roboty…

O różnych pułapkach związanych z realizacjami celów i postanowień, o praktycznych doświadczeniach i radach jak maksymalizować szanse na sukces, rozmawiamy podczas modułu kompaktowego „O samodyscyplinie”. Bo w końcu „Jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz”, więc warto zainwestować w wiedzę i sprawdzone techniki jak postanawiać, aby pozostać sobie wiernym.

 

 

 

 

 

Podobają Ci się nasze artykuły?

Zapisz się do newslettera!

Najciekawsze teksty dostaniesz jako pierwszy

Zapisz się

Następny Artykuł
Jak szukałam pracy w Polsce po powrocie z Anglii

Ostatnie artykuły