Szef i...co dalej?

LHH DBM

O praktycznych stronach koncepcji „Leadership Contract” i tego, co szefowie mogą zyskać dzięki ideom Vince’a Molinaro mówią trenerzy na co dzień pracujący z nowym modelem przywództwa.

 

Krzysztof Mazur, Senior Coach w LHH DBM Polska

"W podejściu Vince’a Molinaro niezwykłych i ważnych jest dla mnie kilka elementów:

  • Jednoznaczna i spójna teza na temat tego, czym jest przywództwo - wyłożona „kawa na ławę” i podpisana,
  • że jest to kontrakt, który każdy może zawrzeć ze sobą, bez względu na rolę zawodową czy życiową,
  • że - tak ja to czytam - przywództwo (życie) jest jakie jest: trudne, uciążliwe, wymagające, ale i piękne, fascynujące… Więc takim je potraktuj, przyjmij to jako punkt wyjścia, a nie dopust boży…

Waga takiego podejścia - dla mnie - polega na tym, że jest to propozycja pewnej postawy życiowej: skoro już i tak żyjesz / jesteś szefem / pracownikiem / ojcem / etc., to się dzieje naprawdę, bez względu na to, do jakiego stopnia jesteś tego świadom, do jakiego stopnia to akceptujesz bądź nie. Więc skoro tak - wejdź w to świadomie i kształtuj!

 Menedżer może z tego zaczerpnąć w taki sposób, że przestanie postrzegać swoją sytuację jako zbiór deficytów, a spojrzy na nią jako na zadanie. Zadanie do wykonania. Molinaro proponuje cały zestaw narzędzi do pracy nad rozwojem poszczególnych kompetencji i kultywowaniem postawy, która sprzyja rozwiązywaniu problemów i buduje poczucie sprawstwa. Tym samym daje szansę na bycie realnie bardziej efektywnym i produktywnym. Tym samym daje szansę na bycie realnie bardziej efektywnym i produktywnym, umożliwia czerpanie większej satysfakcji z odgrywania swojej roli."

 

Aleksandra Płomień-Dolacka, Senior Coach w LHH DBM Polska:

"Dla mnie Molinaro mówi głównie o spójności. Ale o spójności na kilku poziomach. Najważniejsza jest spójność działania Top-Down i w poprzek organizacji w tym samym czasie. Liderzy muszą się ze sobą komunikować, a nie ze sobą rywalizować. To, co mówią do swoich zespołów, musi być spójne - wszyscy powinni od liderów usłyszeć to samo: o priorytetach, o wartościach i o akceptowalnych zachowaniach. Dlatego wdrożenie czterech praktyk - elementów Leadership Contract jest doskonałym kluczem do uzyskania takiej właśnie spójności. Wdrożenie: make a decision / step up / get tough / connect jest, jak mówi Molinaro, "sposobem na pokonanie nijakich i nieodpowiedzialnych liderów".

W zmianie podejścia i zachowań pomaga też praktyczna forma warsztatów: odwołujemy się do prawdziwych doświadczeń liderów z ich osobistego życia i bazujemy na modelowaniu postaw z życia prywatnego i zawodowego. Leadership Contract wymaga od liderów innego niż do tej pory zaangażowania, takiego bardziej "hands-on". Skoro uczestniczą w dyskusjach o wartościach i akceptowalnych zachowaniach z innymi liderami, a potem komunikują to ludziom, to w praktyce stają za tym, co sami wymyślili / uzgodnili i czego nawzajem dla siebie pilnują. Tym samym stają się bardziej wiarygodni i znika tak bardzo popularne w korporacjach przekonanie, że szefowie co innego mówią, a co innego robią."

 

 

Vince Molinaro spotka się z osobami zarządzającymi biznesem: 14 listopada w Warszawie i 15 listopada w Krakowie.

  DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Podobają Ci się nasze artykuły?

Zapisz się do newslettera!

Najciekawsze teksty dostaniesz jako pierwszy

Zapisz się

Następny Artykuł
Menedżerowie wyższych szczebli – „odprawa tak, ale i outplacement”

Ostatnie artykuły