Media

W większości spółek HR jest traktowany narzędziowo i transakcyjnie

PulsHR.pl, J.Koc
, 15-03-2018

Z pozycją HR-u w firmach bywa różnie. Jak zaznacza Paweł Gniazdowski, country manager Lee Hecht Harrison DBM Polska, są firmy, gdzie rola HR-u jest bardzo duża. W większości spółek HR definiowany jest jednak jako funkcja wspierająca biznes. Jest traktowany narzędziowo i transakcyjnie. Są też firmy, które stawiają na outsourcing tej funkcji. W głównej mierze to kadry i płace są wydzielane na zewnątrz, ale nie tylko. Coraz częściej firmy zatrudniają HR-owca na kilka miesięcy do roku, by uporządkował sprawy personalne w firmie, na czym kończy się jego misja.

Pakiety rozstaniowe. Co najbardziej cenią sobie menedżerowie?

PulsHR.pl
, 12-03-2018

Utrata pracy przez menedżera jest tematem rzadko poruszanym w mediach. Wydaje się, że dotyczy on wąskiej grupy osób, które z racji wykonywanej pracy powinny sprawnie przejść przez proces zmiany karierowej i samodzielnie się z nim uporać. Rzeczywistość często bywa inna. Dla wielu menedżerów, podobnie jak dla osób na niższych stanowiskach, utrata pracy jest osobistym wyzwaniem, nierzadko dramatem, a presja społeczna i ekonomiczna, aby szybko znaleźć nową pracę, jest bardzo wysoka. Co w tym niełatwym czasie zmiany karierowej przydaje się polskim menedżerom najbardziej?

Jak rozmawiać z X,Y,Z?

Benefit, D.Soida
, 06-03-2018

Coraz częściej słyszę pytania, jak pracować z przedstawicielami pokolenia Y. Jak ich motywować? Jak spowodować, żeby byli bardziej lojalni? Takie pytania padają z ust menedżerów, którzy sami siebie zaliczają do dojrzalszego pokolenia i niejednokrotnie podkreślają swój etos pracy. Ciekawe, że nie tylko oni stają przed wyzwaniem związanym z zarządzaniem młodszymi kolegami. Niedawno młodzi liderzy, przedstawiciele „igreków", zaczęli zadawać analogiczne pytania: „Jak pracować z pokoleniem Z?

Zwolnień na „rynku pracownika” coraz więcej

Bankier.pl, W.Szkwarek
, 01-03-2018

Tak zwany „rynek pracownika” dotyczy realnie wąskiej grupy. Wiele osób odchodzących ze stanowisk specjalistycznych i operacyjnych, takich jak księgowość, obsługa klienta czy back office mierzy się z malejącą liczbą ofert na podobne stanowiska. Podlegają one bowiem automatyzacji, outsourcingowi lub wręcz zanikają. Realnym wyzwaniem w perspektywie 3 lat będzie przekwalifikowanie rosnącej grupy pracowników w wieku 35+, których dotychczasowa praca miała mały związek z nowoczesnymi technologiami.

Onboarding w firmie: shadowing skutecznym sposobem na wdrożenie pracownika?

PulsHR, J.Koc
, 16-02-2018

Co ważne, po okresie obserwacji nie można pozostawić pracownika samemu sobie. - Gdyby po shadowingu uczący się pracownik był zostawiony sam sobie, mogłoby to się źle kończyć. Wyobraźmy sobie adepta-pilota, który tylko obserwuje doświadczonego kapitana, a zaraz potem sam zostaje kapitanem. Wadliwe więc jest zarówno rzucanie na głęboką wodę, jak i zbyt mechaniczne potraktowanie tej fazy uczenia się – ocenia Stefan Bulaszewski, senior coach w Lee Hecht Harrison DBM Polska.Co ważne, po okresie obserwacji nie można pozostawić pracownika samemu sobie.

Kontrakt lidera

Personel i Zarządzanie, H.Guryn
, 01-02-2018

Analiza dowodzi, że istnieje wyraźne powiązanie między odpowiedzialnym przywództwem a osiąganymi przez firmę wynikami. Tam, gdzie liderzy na co dzień wykazują odpowiedzialną postawę, wymierne wyniki biznesowe są na wyższym poziomie. Jednocześnie okazuje się, że wielu liderów jest za bardzo pochłoniętych osiąganiem jak najlepszych rezultatów biznesowych i technicznymi aspektami, jakie są z tym związane w organizacji.

Specjalista z zagranicy też musi powalczyć o pracę

Rzeczpospolita, A.Błaszczak
, 31-01-2018

Jak oceniają nasi rozmówcy, fachowcy i specjaliści z zagranicy są niekiedy bardziej proaktywni niż Polacy: Nie ograniczają się do rozsyłania CV, ale starają się bezpośrednio dotrzeć do osób decyzyjnych w firmach – wyjaśnia Marta Staszewska, konsultantka kariery i coach w Lee Hecht Harrison DBM. Dodaje, że obcokrajowcy chętnie korzystają z programów outplacementu, które pomagają im poznać realia polskiego rynku pracy i specyfikę procesów rekrutacyjnych.

Czy bez znajomości nowych technologii można dziś znaleźć pracę?

PulsHR.pl, R.Urbanowicz
, 26-01-2018

Brak znajomości nowoczesnych technologii nie musi przekreślać szansy na dobrą pracę. Choć oczywistym jest, że kandydat cechujący się awersją do nowinek technologicznych nie powinien ubiegać się o pracę, której głównym elementem jest korzystanie z nowych rozwiązań, programów, etc. – pisze Renata Urbanowicz, konsultantka kariery w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Na co rekruterzy zwracają uwagę podczas grzebania w mediach społecznościowych?

INNPoland.pl, A.Sieńko
, 25-01-2018

O tym, że na nasze profile w mediach społecznościowych rekruterzy zaglądają dzisiaj niemal tak samo często, jak do naszego CV nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Czego jednak tam szukają? W badaniu LHH DBM Polska wyszło, że 90 proc. rekruterów przyznało się, że ocenia kandydatów za pomocą „społecznościówek”, a co drugiemu zdarzyło się odrzucić kandydaturę, po tym, co zobaczył na profilu. 

Czy bezrobocie w 2018 r. będzie biło kolejne rekordy?

PulsHR.pl, J.Miśków
, 28-12-2017

O ile nie nastąpi jakiś nagły kryzys (w 2007-2008 r. też niewielu się spodziewało, a był), to stopa bezrobocia nie wzrośnie, nawet może minimalnie spaść. GUS dziś podaje 6,5 proc.; w 2018 r. w mojej ocenie będzie to 6,2-6,5 proc. – uważa Paweł Gniazdowski, dyrektor zarządzający Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Podziel się