Outplacement grupowy

Zakres outplacementu grupowego

Outplacement grupowy zwykle towarzyszy restrukturyzacji, fuzji, zmianom modelu biznesowego, czasem likwidacji firmy, jej zakładu lub oddziału. Ale może być stosowany także przy małych redukcjach etatów. Często, choć nie zawsze, jest częścią procesu zwolnień grupowych realizowanych zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych i promocji zatrudnienia. Obowiązek zadbania o pracowników tracących pracę nakłada ustawodawca, ale sposób w jaki jest on realizowany zależy wyłącznie od firmy.

Grupowe programy outplacement często obejmują osoby, które od wielu lat nie zmieniały firmy i nie miały chęci jej zmieniać. To lojalni pracownicy, skupieni na dobrym wykonywaniu swoich zadań, bez zaplecza materialnego i wiedzy jak poradzić sobie z utratą pracy.

Osoby zwolnione najczęściej potrzebują dwojakiej pomocy:

  • wiedzy i informacji jak przygotować się do wejścia na rynek pracy, gdzie szukać ofert i jak je wygrywać
  • ale także w większym stopniu niż uczestnicy indywidualnych programów outplacement konkretnych działań.
    Są to najczęściej wyszukiwanie ofert pracy, sprawdzanie o osób w działach HR konkretnych potrzeb pracodawców lokalnych, produktywne rekomendowanie kandydatów tam gdzie to ma sens, poprawianie, redagowanie dokumentów aplikacyjnych lub odpowiedzi na konkretne oferty, podpowiadanie kiedy, gdzie i do kogo się udać, czy zadzwonić w sprawie pracy. Działania zawsze dostosowujemy do doświadczenia i poziomu stanowisk osób, objętych projektem outplacement.

Co daje outplacement podczas restrukturyzacji?

Firmie

 dodatkowego etatu zewnętrznego podczas komunikowania restrukturyzacji.

zmniejszając procent tzw. spontanicznych odejść dobrych pracowników i zwolnień lekarskich w tej grupie.

co z kolei pozytywnie przekłada się na prowadzone projekty rekrutacyjne

zarządzanie niepokojem załogi oraz realizację codziennych, bieżących zadań biznesowych.

Odchodzącym pracownikom

Pokazujemy jak ten rynek wygląda, jakie metody poszukiwań się sprawdzają, i jak radzili sobie inni w podobnych sytuacjach. Wierzymy w naszych klientów, nawet jeśli oni mają wątpliwości czy sobie poradzą!

Mierzymy się z uprzedzeniami, a czasem nadmiernym optymizmem czy pesymizmem klientów. Podpowiadamy jak mogą się przekwalifikować, i jakie wybory zawodowe mają sens w ich osobistej sytuacji. Jaka praca jest na wyciągniecie ręki, i po którą, będącą może nieco dalej, warto sięgnąć.

To, że nie zostali w szukaniem pracy po zwolnieniu sami, bywa często wymieniane jako największa wartość grupowego outplacementu.

Oferty pracy, osoby kontaktowe u pracodawców, informacje gdzie i kto rekrutuje, rady jak mówić o sobie.

Z klientami ustalamy jakie działania szkoleniowe, rozwojowe, kursy i staże mają dla nich sens. Pokazujemy jak skorzystać z dostępnych środków finansowych i szkoleń w Urzędach Pracy, projektach finansowych z funduszy unijnych.

Outplacement grupowy w liczbach

Outplacement grupowy w liczbach

Okno eksperta

Artykuły eksperckie

Podziel się