Outplacement indywidualny

Czym jest outplacement indywidualny?

Outplacement indywidualny to rozbudowany program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy dla osoby, która otrzymała wypowiedzenie w wyniku decyzji pracodawcy. Zaproponowanie możliwości skorzystania z programu świadczy o trosce pracodawcy, a Ci, którzy pozostają w firmie, nabierają większego zaufania do swojego kierownictwa.

Uczestnikiem outplacementu może być każda osoba, która straciła pracę, której firma zechce go zaproponować, niezależnie od stanowiska, wieku, stażu pracy, własnej sytuacji życiowej i finansowej, czy miejsca zamieszkania. Dobry program outplacementu zapewnia indywidualne podejście i wsparcie w szukaniu pracy w miejscu zamieszania klienta lub tam, gdzie chciałby podjąć zatrudnienie. Programy oferowane menedżerom i przedstawicielom najwyższej kadry zarządzającej, często bywają nazywane Executive Outplacement. Z kolei kiedy w wyniku restrukturyzacji czy zmian rynkowych firmy zwalniają od kilkunastu do klikuset pracowników, zwykle szukają outplacementu grupowego.Kiedy i dlaczego oferować outplacement indywidualny?

Korzyści dla firmy – czyli co zadziałało u innych?

zmniejsza niepokój wśród pracowników odchodzących, skupia ich energię i uwagę na poszukiwaniu pracy, a nie na krytyce firmy

poprzez podkreślanie znaczenia referencji zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przez pracownika z roszczeniami wobec pracodawcy na drogę sądową

buduje pozytywny wizerunek firmy i konkretnych menedżerów odpowiedzialnych za trudne decyzje w oczach całej załogi, oraz obecnych potencjalnych współpracowników z zewnątrz

zmniejsza rotację wśród cennych pracowników, kiedy widzą troskę firmy o odchodzących

w oczach aplikujących kandydatów pokazują firmę opartą na zachowaniach fair wobec odchodzących osób; to praktyczny wyraz pracy w oparciu o wartości szacunku dla pracowników i doceniania ich wkładu w pozycję firmy

na temat firmy w mediach społecznościowych i portalach oceniających pracodawców

Korzyści dla pracownika – czyli co cenią Uczestnicy?

Profesjonalny coaching kariery pomaga pogodzić aspiracje zawodowe, dotychczasowe doświadczenia i kompetencje, z realiami rynku pracy. W porównaniu z osobami samodzielnie szukającymi pracy, nasi klienci widzą rynek pracy szerzej i dostrzegają więcej realnych opcji rozwoju kariery.

Razem z klientami ustalamy ich narrację karierową tak, aby mogli bez uszczerbku na wizerunku opowiadać o tym kim są, co sobą reprezentują, dlaczego stracili pracę oraz co mogą zaoferować przyszłemu pracodawcy.

Nasi klienci szybciej i mniejszym wysiłkiem robią reserach rynku, który trwa nawet 8 razy dłużej jeśli ktoś nie ma dostępu do naszych rozwiązań IT. Na naszych wewnętrznych portalach publikujemy tysiące ofert pracy, również niejawnych.

17 trzy i półgodzinnych seminariów, spotkania grup projektowych, fora networkingowe, kiermasze przedsiębiorczości dają okazję do poszerzania sieci zawodowych kontaktów i możliwość czerpania z doświadczeń innych osób w podobnej sytuacji.

Nasi klienci rozumieją, że proces poszukiwania pracy jest złożony i wymaga przygotowania. Doceniają naszą skuteczność w docieraniu do specyficznych, ważnych dla nich informacji.

Dedykowani konsultanci ds. przedsiębiorczości i firmowa grupa projektowa pomagają sprawnie wystartować w nowej roli.

Skuteczny outplacement, czyli jaki?

Taki, który doprowadzi do znalezienia pracy lub pomoże w zaplanowaniu i uruchomieniu własnej firmy. To także wsparcie które przyspieszy samodzielne działania i pozwoli wybrać te bardziej skuteczne. To program, który do wiedzy i ekspertyzy uczestnika dodaje nową perspektywę – praktyczną i nieoczywistą o szukaniu pracy.

Artykuły eksperckie

Podziel się