ŚWIĄTECZNY CYKL WEBINARÓW INSPIROWANYCH COMPACT LEARNING – grudzień 2017

28-11-2017

 

Świąteczny czas to często czas zabiegania i planowania spotkań z załogą czy  klientami. To także czas podsumowań i planów na kolejny rok. Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę przedświątecznej refleksji.

Zapraszamy serdecznie do udziału w 3 świątecznych webinarach inspirowanych modułami Compact Learningu. W trakcie półgodzinnych sesji będziemy dyskutować o tym jak:

-  wygrać więcej na różnorodności w firmach i  przełożyć temat na konkretne praktyki w pracy

- uczynić zarządzanie różnorodnością możliwym, a przy okazji dlaczego „gałązki choinki muszą być do góry, a w koszyku przyda się więcej prezentów

-  sprostać oczekiwaniom zrobienia dobrego gwiazdkowego spotkania załogi, jak poradzić sobie z niechęcią części pracowników do firmowy spotkań świątecznych

 

4 grudnia o godz 9:30

O różnorodności” czyli czym jest różnorodność przez duże i małe „r”.

Prowadzący Dorota Soida, Executive Business Coach

Co w temacie różnorodności jest realnie wyzwaniem w naszych organizacjach? Jak nie zmieniając systemów, struktur i procedur  czerpać z różnorodności więcej? Gdzie realnie są źródła różnorodności w naszych organizacjach oraz jak HRowcy mogą tę różnorodność w wymiarze lokalnym wspierać? 

zapisz się

 

11 grudnia o godz 9:30

„O świątecznych wyzwaniach lidera” czyli jak przekuć różnorodność pracowników w zaangażowanie

Prowadzący: Wiesław Grabowski, Executive Business Coach

Lider jest jeden, a pracowników wiele. Kierowanie różnorodnym zespołem rodzi konkretne wyzwania i oczekiwania wobec menedżerów. Jak praktycznie rozumiejąc osobiste ograniczenia, skutecznie i prosto poradzić sobie z dopasowaniem swojego stylu przywództwa do różnych pracowników. Zapraszamy do dyskusji i czerpania z doświadczeń innych organizacji.

zapisz się

 

14 grudnia o godz 9:30

„O świętowaniu” czyli jak oswoić firmową wigilię.

Prowadzący: Izabela Strożek, Executive Business Coach

Firmowe spotkania świąteczne, wigilijne, gwiazdkowe, noworoczne w wielu firmach obrosły tradycją i mają swoje założenia. Nie  wszyscy pracownicy je lubią, a dla zespołów HR to zwykle dodatkowa ciężka praca i silne poczucie odpowiedzialności za dbałość o dobry nastrój i samopoczucie załogi.

Jak podejść do tematu,  aby się nie spalić w pogoni za zadowoleniem innych: osób wypalonych, sfrustrowanych radością innych, zbuntowanych dla zasady czy wreszcie menedżerów, którzy muszą przygotować kolejne przemówienie okolicznościowe?

zapisz się

 

Serdecznie zapraszamy, dołączcie do nas!