Po co firma zewnętrzna? Czyli o wartości świeżego spojrzenia na rozwój pracowników

Kategorie:
Newsletter
Bądź z nami na bieżąco
Monika Knul testimonial

Od wielu lat współpracujemy z LHH Polska. Pewne działania rozwojowo-warsztatowe prowadzimy sami, ale z kilku powodów korzystamy też ze wsparcia zewnętrznego w budowaniu w firmie efektywności, zarówno na poziomie zespołów, jak i poszczególnych pracowników. 

Dlaczego warto korzystać ze wsparcia zewnętrznego partnera? 

Po pierwsze dlatego, że czasem ludzie chętniej otworzą się w obecności osoby, której nie znają. Wypowiedziane wobec takich osób informacje lub oceny nie trafiają potem do HR czy przełożonych, uczestnicy mogą  więc czuć się swobodnie. 

Po drugie, moje doświadczenie ze współpracy z LHH Polska pokazuje, że trenerzy są dobrze przygotowani, mają merytoryczną wiedzę, potrafią dobrać narzędzia szkoleniowe do grupy. 

Dodatkowym plusem jest zewnętrzna perspektywa – przykłady z innych firm. Wiedzą zewnętrznych trenerów można się wesprzeć, posłuchać, jak jest w innych organizacjach, jakie są trendy, które u nas może jeszcze się nie pojawiły, ale już są widoczne na rynku. Do takich wyzwań można się przygotować albo przynajmniej mieć świadomość, że już przechodzą przez nie , inne firmy.  

Kto potrzebuje wsparcia rozwojowego? 

Dlaczego menedżerom potrzebne jest wsparcie? Myślę, że jest wiele sytuacji, w których pomoc może się przydać. 

Przy każdym wydarzeniu grupowym ważny jest integracyjny aspekt szkoleń, warsztatów i rozwojowych spotkań – żeby się lepiej poznać i zrozumieć. Realizowaliśmy z LHH Polska programy rozwojowe dla różnych grup przełożonych z zamiarem uwspólnienia wiedzy kadry kierowniczej – chcieliśmy dać menedżerom takie same narzędzia jak te, z których korzystają ich podwładni. 

Szczególną grupą kierowników są osoby początkujące w danej roli, które zostały niedawno awansowane. Ci pracownicy wywodzą się z grupy kolegów oraz koleżanek i muszą nabrać na zespół innego spojrzenia  oraz nabyć i uporządkować wiedzę o zarządzaniu zespołem. Oczywiście do tego potrzeba czasu, nze wsparciem ten czas można skrócić. Osoby dopiero co awansowane są zazwyczaj bardzo chłonne na naukę i udział w programach rozwojowych. 

Realizacja wszelkich projektów rozwojowych w firmie wymaga oczywiście zrozumienia najwyższej kadry zarządzającej i w naszym przypadku możemy liczyć tutaj na pełne wsparcie.