Stopniowe wygaśnięcie niedawnej pandemii dawało nadzieję na powrót lepszej i stabilniejszej sytuacji gospodarczej. Jednak perturbacje energetyczne wywołane przez Rosję atakiem na Ukrainę wraz z wszelkimi innymi destabilizującymi rynek skutkami tej wojny wzbudziły uzasadnione obawy przed kolejnym kryzysem. Znalazły one szybko swoje potwierdzenie w postaci nagłej, galopującej inflacji, a także kolejnej fali restrukturyzacji. W przeprowadzonym badaniu próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak sytuacja ta wpłynęła na proces poszukiwania pracy, związane z nim wyzwania oraz dostępność ofert. Proces ten oceniło jako trudny lub bardzo trudny ponad 38% uczestników badania, zaś jako łatwy lub bardzo łatwy nieco ponad 24%.
Choć przewaga doświadczeń ocenianych jako trudne jest wyraźna, zarazem nie jest tak radykalna jak można by oczekiwać. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w poprzedniej edycji raportu opublikowanej w trakcie pandemii liczby te wynosiły odpowiednio 59% wobec 10%. Wynika to zarówno z faktu częściowego wyjścia gospodarki z ówczesnego impasu, jak również ze zmniejszenia poziomu codziennych obciążeń psychicznych po ustaniu uciążliwych obostrzeń sanitarnych i poczucia realnego epidemicznego zagrożenia.
Praktyka pracy z klientami w programach outplacementowych potwierdza trend widoczny w przytoczonych wynikach – poziom obaw i niepokoju jest zauważalnie niższy niż w okresie pandemii. Co ciekawe, ogólna ocena szans na rynku pracy nadal pozostaje niezbyt optymistyczna, pomimo obiektywnie krótszego okresu poszukiwania pracy dla wielu kandydatów w porównaniu do okresu pandemii.
Należy pamiętać, że powyższe obserwacje dotyczą osób objętych wsparciem w poszukiwaniu nowego zatrudnienia w formie programów kontynuacji kariery, co z pewnością w pewnym stopniu rzutuje na postrzeganie przez nich całego procesu zmiany. Można zasadnie przypuszczać, że w przypadku przeprowadzenia podobnego badania na przekroju całej populacji deklarowany przez respondentów poziom trudności byłby wyższy.
Jako największe wyzwanie w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia respondenci uznali problemy ze znajdowaniem adekwatnych dla siebie ofert, na co wskazała jedna trzecia z nich. Co ciekawe, w poprzedniej edycji raportu podobną opinię wyraziło 25% osób, co wydaje się pozostawać w pewnej opozycji do
spadkowego trendu w obszarze doświadczania trudności w procesie poszukiwania pracy. Może to potwierdzać większe znaczenie wcześniej wspomnianego psychologicznego aspektu w ogólnej ocenie trudności doświadczanych przez respondentów w okresie pandemii.
Przeczytaj artykuł do końca i zapoznaj się z całym
Raportem Rozstaniowym 2023
Polecane wpisy na blogu: