Selekcja i ocena pracowników w procesie restrukturyzacji

Dokonanie oceny pracowników w sytuacji reorganizacji struktur biznesowych to w praktyce dość karkołomne zadanie.

Likwidacje stanowisk wynikają przecież z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, więc organizowanie np. assessment center na podstawie którego wybierzemy pracowników do zwolnień leży w sprzeczności z tym założeniem. Dodatkowo może stać się obciążeniem w przyszłości, bo stosowanie podobnych narzędzi diagnostycznych będzie kojarzone przez pracowników negatywnie – z podtekstem, że to „forpoczta” mających niechybnie nastąpić zwolnień.

Rozwiązaniem stosowanym przez firmy bywa odwrócenie narracji „zwolnieniowej” na zasadzie: nie szukamy osób do likwidacji stanowisk, ale wybieramy tych, którzy najlepiej odpowiadają nowej strategii i strukturze”. Ta opcja wydaje się mniej uderzać w poczucie wartości pracowników, ale po pierwsze niewłaściwie zakomunikowania może wywołać dużo emocji, a po drugie nie zawsze, z przyczyn biznesowych, może być zastosowana.

Warto pamiętać, że nawet najlepiej przygotowany proces diagnostyczny i staranna komunikacja nie wyeliminują do zera ryzyka ich negatywnego odbioru w firmie. Typowe zarzuty to kwestionowanie założenia, jakoby o przydatności danego pracownika dla organizacji miała decydować opinia i ocena wystawione przez zewnętrznego konsultanta na bazie wyreżyserowanych scenek i fikcyjnych zadań oderwanych od realiów biznesowych firmy” – pisze w książce o restrukturyzacji autorka webinaru Agnieszka Jagiełka, Managing Director LHH Polska.

Powyższy webinar przygotowaliśmy z okazji premiery książki „Restrukturyzacja – wprowadzanie trudnych zmian z korzyścią dla organizacji i pracowników” – to praktyczny i kompleksowy poradnik opisujący ryzyka i dobre praktyki zebrane przez konsultantów LHH Polska.

 

– zobacz inne webinary, które pomogą Ci zaplanować i wdrożyć trudną zmianę 

umów się na bezpłatną konsultację z jednym z autorów w temacie dotyczącym trudnych zmian

– przejdź do sklepu Wolters Kluwer i zamów egzemplarz książki o restrukturyzacjach 

Udział w webinarze jest całkowicie bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedynie 3 osoby z jednej organizacji mogą wziąć udział w webinarze.

LHH Polska zastrzega sobie prawo wykluczenia z udziału w webinarze przedstawicieli firm świadczących usługi konsultingowe, rekrutacyjne lub szkoleniowe z obszaru HR, które uznajemy za konkurencyjne wobec działalności LHH Polska.

Zasady dotyczące zapisów:

  • O możliwości wejścia na wydarzenie decyduje kolejność zapisów.
  • Rejestracja na wydarzenie ma charakter dwuetapowy: najpierw potwierdzamy zapis, a następnie w kolejnym mailu przesyłamy link do wydarzenia, po akceptacji zapisu.
  • Jeśli nie otrzymali Państwo linku do webinaru, oznacza to że Państwa zapis był nieskuteczny. Powodem odmowy udziału w wydarzeniu mógł być brak miejsc, zbyt duża liczba zapisanych z danej firmy, lub prowadzenie przez osobę rejestrującą się działalności konkurencyjnej wobec LHH Polska.
  • W razie pytań prosimy o kontakt: nikola.sztuczka@lhh.com