Koniunktura ekonomiczna prawie nigdy nie sprzyja usłudze outplacementu, ale też każda sytuacja na rynku może być uzasadnieniem dla jego stosowania. Od 20 lat obserwujemy, że korzystanie z outplacementu to ostatecznie efekt przyjętej filozofii organizacji dotyczącej wsparcia dla odchodzących pracowników.
Podczas recesji, gdy wszyscy zwalniają, spowolnienie gospodarcze usprawiedliwia cięcia etatów, a często także zmniejsza poczucie obowiązku wspierania odchodzących pracowników. Firmy bywają też w takich momentach oszczędne, ograniczając pakiety rozstaniowe do wymaganego minimum ustawowego. Natomiast w sytuacji niskiego bezrobocia, jak obecnie w Polsce, łatwo jest o uproszczenie, że osoby aktywnie poszukujące nowej pracy powinny ją relatywnie szybko znaleźć. Zwolennicy outplacementu uważają jednak, że ta usługa jest wyrazem szacunku dla pracownika i oferuje pomoc w trudnym życiowym momencie, a decyzja o skorzystaniu z niej powinna należeć do samego pracownika, a nie oceny jego sytuacji przez pracodawcę.
W rzeczywistości trudno znaleźć odzwierciedlenie sytuacji na rynku pracy w przypadkach jednostkowych. Często utrata pracy idzie w parze z innymi wyzwaniami, takimi jak problemy rodzinne, zdrowotne czy finansowe. Dla wielu zwalnianych pracowników powoływanie się na statystyki i wskaźniki bezrobocia jest postrzegane jako brak empatii lub próba uspokojenia sumienia. Dlatego oczekują oni, że pracodawcy wykażą zaangażowanie i zatroszczą się o los osób, które przez lata przyczyniały się do budowania pozycji firmy na rynku.
Cieszy więc fakt, że liczba organizacji, które stosują outplacement jako standardową praktykę w swoich firmach, stopniowo rośnie. Porównując do danych sprzed dwóch lat, o 2%. Na dziś już 40% ankietowanych wskazało, że outplacement jest standardem w ich firmach. W przypadku 36%, outplacement był częścią pakietu przy zwolnieniach grupowych, co oznacza wzrost o ponad 6% w porównaniu do poprzedniego badania. Wydaje się, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z wagi tego wsparcia.
Przeczytaj artykuł do końca i zapoznaj się z całym
Raportem Rozstaniowym 2023