Słowa, którymi opisujemy naszą rzeczywistość równocześnie wpływają na jej kształtowanie.
Warto mieć świadomość, że dobór słów – którego możemy dokonywać świadomie – ma istotny wpływ zarówno na nasze własne życie i sukcesy, jak również w szerszej perspektywie na kształtowanie kultury i społeczeństwa, w którym żyjemy. Są na to naukowe dowody.
J. Harvey, profesor psychologii z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado, prowadził badania nad związkiem pomiędzy językiem a przemocą. Losowo wybrał fragmenty tekstów literackich z wielu różnych krajów i porównał częstotliwość, z jaką pojawiają się słowa, za pomocą których klasyfikuje się i ocenia ludzi.
Jego eksperyment dowiódł istnienia wyraźnej korelacji między częstym używaniem takich słów a przypadkami przemocy. W obrębie kultur, w których ludzie rozumują kategoriami ludzkich potrzeb, przemoc występuje znacznie rzadziej niż tam, gdzie ludzie przyczepiają sobie etykietki „dobrych” i „złych” wierząc przy tym, że źli zasługują na karę.
Słowa mają potężną siłę. Ich dobór wynika z tego, jak postrzegasz świat, a równocześnie wpływa na to, jak będziesz go postrzegać. To, co Ci się obiektywnie przydarza – suche fakty – to niewielka część twojej rzeczywistości. Dominujące znaczenie ma to, co o tym pomyślisz i jakimi słowami to nazwiesz.
Jeżeli powiesz sobie, że to, co się wydarzyło, jest złe – będziesz widział samo zło. Jeżeli nazwiesz drugiego człowieka głupcem, będziesz widział same głupie działania, pozbawione dla Ciebie sensu. I w ten sposób zamykasz się na inne spostrzeżenia.
Dobór słów może być aktem świadomym. Aktem, który stopniowo zmieni twoje życie na lepsze.
Proponuję Ci takie zadanie:
- Przez kilka najbliższych dni bądź świadomy słów, których używasz. Miej przy sobie kartkę i zapisuj: ile razy zakląłeś (nawet w sposób „niewinny”), ile razy przypiąłeś komuś etykietkę (np. twoje myśli o innych kierowcach – idiota, baran, etc), ile razy powiedziałeś lub pomyślałeś słowa, które oceniają innych.
- Niczego na początku nie zmieniaj. Pozwól twojej świadomości zobaczyć zło, które wyrządzasz samemu sobie i światu dookoła, odcinając się od stanu współodczuwania, szacunku, harmonii i równowagi. Pozwól, by twoja świadomość dojrzała do tego, że będzie jej niewygodnie z każdym takim słowem, że każdą sytuację zacznie postrzegać jako osobistą krzywdę i stratę. Wtedy, gdy wewnętrznie nie będziesz akceptował tej straty, będziesz miał trwałą wewnętrzną motywację do zmiany. Kiedy zrozumiesz, że sam siebie krzywdzisz i zdecydujesz się nie akceptować tego dłużej – skutecznie i naturalnie to zmienisz.
- Świadomie zacznij zamieniać słowa i zwroty negatywne, na neutralne, obiektywne, a potem pełne empatii. W przypadku silnych nawyków słownych, spróbuj drogi stopniowej, np. zamień mocne przekleństwa na słabsze (przykładowo – nawykowy wrzask na innego kierowcę „ Ty baranie” na zwrot”, „Oj, sierotko”).
Słowa i nawyki nie muszą być silniejsze od Ciebie.
Dorota Soida, Senior Coach w Lee Hecht Harrison Polska
Już 16 grudnia 2021 o godz. 9:30 webinar Wellbeing zacznij od wellthinking, czyli dobre życie zaczyna się od dobrych myśli, który poprowadzi Dorota Soida.
Zapisz się teraz Wellbeing zacznij od wellthinking, czyli dobre życie zaczyna się od dobrych myśli – LHH Polska