Outplacement grupowy zwykle towarzyszy restrukturyzacji, fuzji, zmianom modelu biznesowego, czasem likwidacji firmy, jej zakładu lub oddziału. Ale może być stosowany także przy małych redukcjach etatów. Często, choć nie zawsze, jest częścią procesu zwolnień grupowych realizowanych zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych i promocji zatrudnienia. Obowiązek zadbania o pracowników tracących pracę nakłada ustawodawca, ale sposób w jaki jest on realizowany zależy wyłącznie od firmy.
Grupowe programy outplacement często obejmują osoby, które od wielu lat nie zmieniały firmy i nie miały chęci jej zmieniać. To lojalni pracownicy, skupieni na dobrym wykonywaniu swoich zadań, bez zaplecza materialnego i wiedzy jak poradzić sobie z utratą pracy.
Osoby zwolnione potrzebują dwojakiej pomocy:
- Wiedzy i informacji jak przygotować się do wejścia na rynek pracy, gdzie szukać ofert i jak je wygrywać
- W większym stopniu niż uczestnicy indywidualnych programów outplacement konkretnych działań.
Są to najczęściej wyszukiwanie ofert pracy, sprawdzanie o osób w działach HR konkretnych potrzeb pracodawców lokalnych, produktywne rekomendowanie kandydatów tam gdzie to ma sens, poprawianie, redagowanie dokumentów aplikacyjnych lub odpowiedzi na konkretne oferty, podpowiadanie kiedy, gdzie i do kogo się udać, czy zadzwonić w sprawie pracy. Działania zawsze dostosowujemy do doświadczenia i poziomu stanowisk osób, objętych projektem outplacement.
Outplacement podczas restrukturyzacji:
- Daje organizacji oszczędność czasu, zasobów i realne wsparcie dodatkowego etatu zewnętrznego podczas komunikowania restrukturyzacji
- Minimalizuje spadek zaangażowania odchodzących w okresie wypowiedzenia, jeśli nadal świadczą pracę
- Buduje pozytywny wizerunek pracodawcy wśród pozostających pracowników
- Ma pozytywny wpływ na NPS (Net Promoted Score) pracodawcy wśród odchodzących
- Ułatwia menedżerom przeprowadzającym zmianę, jej komunikowanie, zarządzanie niepokojem zespołu oraz realizację bieżących zadań biznesowych