Outplacement – kompleksowy przewodnik.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wspieraniu swoich pracowników podczas zwolnień indywidualnych i grupowych.
Kategorie:
Newsletter
Bądź z nami na bieżąco
Outplacement - kompleksowy przewodnik 002

Outplacement – rzetelne i szczegółowe informacje o usłudze!

Sytuacja pandemii i rosnącej liczby zwolnień pracowników wzmogła zainteresowanie usługą outplacement, o której w ostatnich latach mówiło się niewiele. Dziś firmy coraz częściej rozważają pomoc zwalnianym pracownikom i poszukują wiarygodnych informacji, jak się do takiego pomagania dobrze przygotować.  Znalezienie takich i odfiltrowanie ich od całej masy artykułów promocyjnych nie jest łatwe.

Na rynku pojawia się coraz więcej informacji o outplacemencie. Jedne cenne, inne generujące zamęt, czy wręcz prezentujące jedynie osobiste wyobrażenia o tej usłudze. To zrozumiałe, gdyż wielu coachów, konsultantów firm szkoleniowych czy rekrutacyjnych, które do tej pory nie zajmowały się outplacementem lub robiły to bardzo okazjonalnie, stara się dziś włączyć i tę usługę w soje portfolio.

Pracownicy działów HR, menedżerowie czy nawet osoby, które obawiają się bycia objętymi zwolnieniami potrzebują konkretnych, rzetelnych informacji, czym outplacement jest i jak jest realizowany w polskich realiach. Interesuje ich co może zrobić firma przygotowująca się do zwolnień i komu oferować  pomoc oraz jakiej pomocy dla swoich pracowników mają prawo oczekiwać.

Z myślą o tych potrzebach przygotowaliśmy naszą publikację „Outplacement – kompleksowy przewodnik”. To 27 stron konkretów, faktów, statystyk, przykładów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów.

Co znajdziecie w naszym przewodniku?

  • Czym jest outplacement i czym różni się od zarządzania karierą?
  • Dlaczego firmy decyduję się na outplacement i jakie ma on przełożenie na całą organizację?
  • Czy da się podać jakieś argumenty biznesowe, że wydatek na outplacement się opłaca?
  • Od kiedy i jak outplacement jest realizowany w Polsce i co mówi ustawa o promocji zatrudnienia?
  • Jak wygląda typowy  program outplacement? Z czego się składa? Jak przebiega?
  • Jak dopasować program outplacement do osób z różnych stanowisk, które mają różne pomysły na swoją przyszłość zawodową?
  • Jak dobrze sprawdzić i porównać dostawców usług outplacement przy wykorzystaniu rozbudowanej listy kontrolnej? Co powinno się sprawdzić?
  • Jakich konkretnych wskaźników i miar można użyć do weryfikacji czy outplacement przebiegł dobrze?
  • Jak outplacement jest wykorzystywany w programach dobrowolnych odejść?
  • Jakie znaczenie dla firmy i zwalnianego ma sposób wręczenia wypowiedzenia?
  • Jak firmy dbają o tych, którzy zostają w firmie po zwolnieniach?
  • Jak zadbać, aby pracownicy dobrze wykorzystali zaoferowane im wsparcie?
  • Kiedy i czy warto proponować wybór pieniądze albo outplacement?

Materiał został przygotowany w oparciu o nasze 20-letnie doświadczenia na rynku polskim w realizacji outplacementu dla ponad 250 firm rocznie. Dołożyliśmy starań, aby był rzetelny, oparty na faktach, nie przekonaniach oraz wyobrażeniach o tej usłudze i pokazywał realia rynkowe uwzględniające kontekst biznesowy w jakim działają firmy w Polsce. Dzielimy się wiedzą całkowicie bezpłatnie, wierząc, że im bardziej profesjonalnie usługodawcy i zamawiający będą podchodzić do pomocy osobom tracącym pracę, tym lepiej dla tych ostatnich.

 

LHH Polska zastrzega sobie prawo nieprzesyłania materiałów merytorycznych przedstawicielom firm świadczących usługi konsultingowe, rekrutacyjne lub szkoleniowe z obszaru HR, które uznajemy za konkurencyjne wobec działalności LHH Polska.